Czy biuro może wycofać się z prowadzenia Nieruchomości?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
pedro8
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2012, 19:31

Post autor: pedro8 » 18 kwie 2012, 19:41

Witam. Byłem bliski kupna mieszkania. Zajmowała się tym pewna agencja nieruchomości, były spotkania a nawet niegocjowanie ceny. Na mieszkanie była nałożona hipoteka, więc czekałem na wszystkie zaświadczenia, żeby wiedzieć ile zadłużenia tak naprawde jest. Nagle agent przestał odbierać telefon. Po 2 tygodniach udało mi się z nim skontaktować i przekazał mi że biuro nie będzie się juz zajmować tą nieruchomością. Zero wytłumaczeń, zero przeprosin, tyle. Ciekawi mnie to o tyle że spotkałem się z wlaścicielką tejże nieruchomości i okazało się że agent przekazał jej że to ja nie jestem juz mieszkaniem zainteresowany, i że w związku z tym on już nie chce prowadzić tej sprawy.
Więc moje pytanie brzmi: Jakie mogą być powody takiej odmowy ze strony agencji nieruchomości? Czy jeżeli zadłużenie przekracza wartość mieszkania to czy dalej może być sprzedawane? Kiedy takim zadłużonym mieszkaniem zaczyna zajmować się komornik? Dziekuję z góry za każdą odpowiedź

Splendor
Posty: 4
Rejestracja: 03 kwie 2012, 18:59

Post autor: Splendor » 18 kwie 2012, 21:56

Komornik zajmuje się wtedy kiedy właściciel zalega z płatnościami (nie spłaca) np. rat kredytowych do banku. Napisz wobec kogo były te zobowiązania, czy tylko banku ? czy kogoś jeszcze np. osób fizycznych, prawnych ?

Tomasz Franusiak

Nieruchomości Splendor

www.nieruchomoscisplendor.com

pedro8
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2012, 19:31

Post autor: pedro8 » 19 kwie 2012, 12:51

Zadłużenie było również wobec osoby fizycznej, ale właścicielka z tego co mi wiadomo powoli spłaca ten dług

KP
Posty: 33
Rejestracja: 26 kwie 2012, 16:29

Post autor: KP » 27 kwie 2012, 11:19

Komornik przystępuje do postępowania na wniosek wierzyciela. Przy obciążeniu przekraczającym wartość nieruchomości, nie ma problemu w zakupie, z zastrzeżeniem przeprowadzenia transakcji zgodnie z przepisami prawa. (najpierw zaspokajani są wierzyciele). Biuro zrezygnowało, ponieważ nie miało odpowiedniej wiedzy (wystraszyli się).

Skontaktuj się z prawnikiem lub dobrym biurem nieruchomości, zaproponuj im wynagrodzenie i spisz umowę zlecenia ( powinno być niższe, ponieważ nie muszą szukać dla Ciebie nieruchomości) na przeprowadzenie transakcji. Z pewnością sobie poradzą, przy współpracy z wierzycielem i komornikiem ( jeżeli doszło do przystąpienia do postępowania komorniczego).

Koniecznie uzyskaj z biura nieruch. które się wycofało z pośredniczenia przy zakupie przedmiotowej nieruchomości PISEMNE porozumienie / aneks / oświadczenie, iż nie będą rościć praw do wynagrodzenia i odszkodowania z tytułu umowy pośrednictwa której dotyczy nieruchomość. Telefoniczne zapewnienie nie jest wiarygodnym dowodem.

Pozdrawiam

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 27 kwie 2012, 15:43

> pedro8 napisał: Witam. Byłem bliski kupna mieszkania. [...]

jeżeli miał Pan podpisaną umową z pośrednikiem to nie może on tak po prostu przestać jej realizować.
Zachowanie pośrednika nadaje się co najmniej na skargę do KOZy, a jeżeli poniósł Pan z tego tytułu szkodę, być może nawet odszkodowanie. Sugerowałbym, powołując się na zapisy umowy, wezwać pośrednika do złożenia wyjaśnień, a następnie, stosownie do okoliczności, wypowiedzieć/odstąpić od umowy.

Jeżeli zadłużenie przekracza wartość nieruchomości, to należy (alternatywnie):
1) zadbać o to, aby całe zadłużenie było spłacone przy akcie notarialnym dokumentującym umowę sprzedaży,
2) zrezygnować z transakcji.

Jeżeli całe zadłużenie nie zostanie spłacone, bank nie wyda zaświadczenia potrzebnego do wykreślenia hipoteki.
Komornik zaś nie wyda dokumentu potrzebnego do wykreślenia ostrzeżenia o egzekucji.

Transakcję można przeprowadzić do końca, ale sugeruję:
1) poszukać w swojej miejscowości osoby która ma doświadczenie w transakcjach o podwyższonym ryzyku, najlepiej prawnika,
2) rozstać się z obecnym pośrednikiem, tak aby w przyszłości, jak Pan sam sfinalizuje transakcję, nie upomniał się o prowizję.

Tak na marginesie, jeżeli pośrednik po studiach kierunkowych ma takie problemy z przeprowadzeniem trudniejszej transakcji, to proszę sobie wyobrazić jak ryzykowne będzie kupowanie nieruchomości gdy zniosą licencje i pośrednikiem będzie mógłby każdy, bez względu na wiedzę czy doświadczenie.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 10:20 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ