Gdzie kończy się praca pośrednika przy WYNAJMIE?

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
timmnoname
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2013, 18:57

Post autor: timmnoname » 23 lip 2013, 20:04

Witam,
czy praca pośrednika w przypadku WYNAJMU, kończy się w momencie podpisania umowy najmu przez obie strony?

Nastąpiła sytuacja opisana poniżej:
1. Właściciel wystawił ofertę mieszkania "na wynajem" oraz "na sprzedaż".
2. Najemca wynajął mieszkanie przez biuro nieruchomości, płacąc prowizję w wysokości 50% jednomiesięcznego czynszu najmu (50%, aby najemca nie miał pretensji jak mieszkanie się sprzeda i będzie musiał się wyprowadzić).
3. Właściciel zawarł umowę najmu na okres roku z zastrzeżeniem - 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia w przypadku obu stron.

czy właściciel może wręczyć wypowiedzenie umowy najmu w formie pisemnej po okresie miesiąca od dnia podp. umowy najmu? Najemca mieszkając 2 miesiące, ma prawo rościć prawa do zwrotu prowizji przez Pośrednika?

pozdrawiam,

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 lip 2013, 21:41

zdaje się, że tytuł postu jest nieadekwatny do jego treści.
Co do samej umowy, polecam pokazać ją prawnikowi, bo cytowany zapis umowny zdaje się być nieskuteczny. Najemca wiedząc o sprzedaży nieruchomości może to wykorzystać na niekorzyść właściciela lokalu.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2013, 9:12 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

timmnoname
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2013, 18:57

Post autor: timmnoname » 23 lip 2013, 22:33

Tak, tak może pomieszałem trochę.
Ujmując w całość - sumie proste trzy pytania.

1. Gdzie kończy się rola pośrednika? Kiedy doprowadzi obie strony do podpisania umowy?
2. Czy najemca ma prawo żądać zwrotu prowizji od biura, gdy właściciel sprzedał wynajmowane mieszkanie po miesiącu od wynajęcia?
2. Czy umowa zawarta na okres roku, może mieć wpisany paragraf z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia (z podaniem przyczyny), bez wyszczególnionych konkretnych powodów?

Dziękuje za odpowiedzi,
pozdrawiam,

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 24 lip 2013, 21:06

Moim zdaniem:
1. Rola pośrednika kończy się w momencie wynajmu mieszkania - pośrednik skojarzył obie strony, czego konsekwencją było podpisanie między nimi umowy.
2. Jeżeli biuro działało w dobrej wierze i o wszystkim poinformowało potencjalnego najemcę - np. o możliwości sprzedaży nieruchomości - to najemca wiedział na co się porywał i nie ma prawa żądać zwrotu wynagrodzenia.
3. Z wypowiedzeniem umowy najmu nie jest tak łatwo, jakby się mogło wydawać. Wg ustawy o ochronie lokatora - zapis, o którym wspomniałeś jest bezskuteczny. Więcej o legalnym wypowiadaniu najmu mieszkania dowiesz się stąd: http://rozliczanienieruchomosci.wordpre ... nie-najmu/

ODPOWIEDZ