Akt notarialny zwiększa koszty spółdzielców

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 gru 2007, 8:04

Akt notarialny zwiększa koszty spółdzielców - Gazeta Prawna, 24 grudnia 2007

Notariusze i rzecznik praw obywatelskich uważają, że konieczna jest zmiana prawa, która rozstrzygnie, jakim wymogom powinna odpowiadać umowa przekształcająca spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.

Po ostatniej nowelizacji ustawy z 16 września 1982 r. prawo o spółdzielniach mieszkaniowych jednoznacznie już nie określa formy umowy, w jakiej ustanawia się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego po przekształceniu go z prawa spółdzielczego lokatorskiego. Wątpliwości dotyczą tego, czy potrzebny jest akt notarialny, co znacznie podnosi koszty. Do 31 lipca 2007 r. spółdzielcze prawo do lokalu można było ustanawiać w formie pisemnej.

Czesława Kołcun, prezes Izby Notarialnej w Warszawie interpretując art. 7 znowelizowanej ustawy, uważa, że do tego, aby przekształcenie było skuteczne, wystarczy umowa pisemna. Jej zdaniem sporządzenie aktu notarialnego nie jest bezwzględnie wymagane i zawarcie umowy w tej formie może nastąpić wówczas, gdy strony wyrażą taką chęć. Natomiast zawsze jest konieczny akt notarialny wówczas, gdy następuje przekształcenie własnościowego lub lokatorskiego prawa spółdzielczego we własność. Taksa notarialna wynosi wówczas 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę i została ustalona w znowelizowanej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Notariusze nie podzielają natomiast opinii rzecznika praw obywatelskim, który uważa, że spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie można ustanowić w formie umowy pisemnej. O stanowisku RPO pisaliśmy w nr 247 GP. Rzecznik uważa, że na skutek przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego we własnościowe dochodzi faktycznie do pierwotnego ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową, która jest właścicielem nieruchomości. Skoro został uchylony art. 171 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to zdaniem rzecznika przy wyborze formy ustanowienia własnościowego prawa do lokalu należy się oprzeć na art. 245 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności. Oznacza to, że umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co znacznie podnosi koszty.

ODPOWIEDZ