Koniec umowy na wyłączność a sprzedaż domu przez klienta

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
yahaya
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2013, 17:11

Post autor: yahaya » 13 mar 2013, 18:41

Witam.

Miała miejsce następująca sytuacja:


Miałem 6-cio miesięczną umowę pośrednictwa z klauzulą wyłączności która skończyła się 10 listopada
Właściciel zadzwonił i poinformował że nie będzie jej przedłużał bo wycofuje się ze sprzedaży (zresztą powód nieprzedłużania pewnie nieważny).
24 listopada sprzedał dom jakimś ludziom, w 99% klienci którzy dowiedzieli się o nieruchomości dzięki mnie (pośrednik z licencją zdjęcia domu z zewnątrz, szeroka reklama itd.) W umowie nie było żadnych zapisów odnośnie należności prowizji po wygaśnięciu umowy z klauzulą wyłączności (poza tym chyba na takie zapisy nie pozwala rejestr klauzul niedozwolonych).

Czy mogę dochodzić skutecznie jakiegokolwiek wynagrodzenia?

damcar27
Posty: 134
Rejestracja: 02 kwie 2007, 0:04

Post autor: damcar27 » 13 mar 2013, 19:38

to właśnie urok wyłączności, dlatego nie spisuję krótszych aniżeli na rok, a przed ich końcem usuwam zdjęcia nieruchomości z zewnątrz jeżeli klient nie jest zainteresowany dalszą współpracą.
Niestety takich przypadków się nie ustrzeżesz też to przeżyłem. Co do wynagrodzenia musisz mieć dowód że związali się chociażby umową przedwstępną w czasie trwania wyłączności inaczej nic nie dostaniesz.
Moja propozycja sprawdzić w księgach wieczystych czy nabywali na kredyt, a jeżeli dział 4 potwierdzi ten fakt to "dojść" do źródła czyli do odpowiedniej osoby w banku...
Oczywiście sukces zależy od Twojej inwencji...

yahaya
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2013, 17:11

Post autor: yahaya » 20 cze 2013, 19:33

Dzięki za odpowiedź, jest ślad odnośnie księgi i kredytu ale chyba odpuszczę ten temat a sugestie co do umów min. rocznych wdrożę:-)
Pozdrawiam
Tomek

ODPOWIEDZ