Przeznaczenie a zapisy studium

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mitro
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2006, 23:09

Post autor: mitro » 21 mar 2013, 12:37

Mam do wyceny działkę, która wg studium położona jest na terenach rolnych. Położona jest w centrum wsi, bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy siedliskowej typowej dla miejscowości wiejskich i wg informacji uzyskanych z urzędu gminy, bez żadnych wątpliwości można uzyskać dla tej działki warunki zabudowy. Jednak:

- art. 154 ust. 2 (ustawa o gospodarce nieruchomościami) w przypadku braku planu miejscowego przeznaczenie nieruchomości ustala się na podstawie studium lub decyzji o wz.

- natomiast wg ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - art. 4 ust. 2 - w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W wielu urzędach gmin otrzymałem informacje, że przy wydawaniu warunków zabudowy w ogóle nie patrzy się na zapisy studium, tylko analizuje działkę pod kątem art. 61 ust. 1 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (czyli warunki jakie musi spełnić działka).

Problem w art. 154 - mówi on że przeznaczenie ustala się na podstawie studium, ale przecież studium nie określa przeznaczenia terenu. Czy jest jakiś konkretny przepis, na który można się powołać aby uzasadnić że studium nie określa przeznaczenia i powinienem taką działkę wycenić jako budowlaną? (wycena tej działki jako rolnej jest absurdem).

mitro
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2006, 23:09

Post autor: mitro » 21 mar 2013, 12:48

Mam też sytuację odwrotną - działka położona na terenie bez planu miejscowego, wg studium są to tereny zabudowy siedliskowej. Wprawdzie działka położona jest przy drodze asfaltowej, ale poza wsią, z dala od jakichkolwiek zabudowań, a działka porośnięta jest lasem - sosny w wieku ok. 40 lat. Nie przewisuję rozwoju tych terenach na tyle, aby traktować te działki jako budowlane, tym bardziej ze względu na drzewastan. Czy wyceniac to jako typowy las? Nie sądze, żeby ktoś za to zapłacił więcej niż zwykły las...

PaniKinia
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2012, 20:36

Post autor: PaniKinia » 25 mar 2013, 19:05

Witam,
nie jestem rzeczoznawcą, lecz zaczynam pisać pracę na te tematy.

Jeżeli chodzi o działkę rolną blisko siedlisk, nalezy uwzględnić możliwość zmiany przeznaczenia działki, a najlepiej wziąć do porównania działki bardzo podobne (blisko siedlisk, ulic z możliwością zmiany przeznaczenia). Podejrzewam, że masz praktyki..
Działka porośnięta sosnami może być wyceniana inna techniką, metodą uwzględniając części składowe (sosny):D można też przejrzeć 'USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych' ale jeszcze jej nie przestudiowałam..

może ktoś napisze więcej na ten temat?
W mojej pracy inżynierskiej sprawa jest prosta działka rolna a w studium pod zabudowę, co zwiększa jej cene trzykrotnie^.^

ODPOWIEDZ