Artykuł: Nowe wymagania dla pośredników i zarządców

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 paź 2007, 9:14

Nowe wymagania dla pośredników i zarządców – Rzeczpospolita, 2 października 2007

Od nowego roku będzie można zostać pośrednikiem lub zarządcą, nie zdając egzaminów. Znamy już wymagania, jakie trzeba spełnić, by zdobyć uprawnienia. Przedstawiamy je jako pierwsi

Zawiera je rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. W najbliższym czasie ma je podpisać minister budownictwa.
Obecnie, zanim otrzyma się licencję zawodową, trzeba zdać egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Od 1 stycznia 2008 r. nie będzie to konieczne (z małym wyjątkiem, patrz niżej). Kandydaci na zarządców i pośredników muszą mieć wyższe studia; kierunek obojętny. Jeżeli nie miał on nic wspólnego z zawodem pośrednika lub zarządcy, muszą się dokształcać na studiach podyplomowych dotyczących pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami.
Prawdopodobnie bez planu
Co powinny zawierać programy wyższych studiów oraz podyplomowych, określa komunikat ministra budownictwa z 20 czerwca 2007 r., który został opublikowany w dzienniku urzędowym tego ministerstwa nr 3, poz.15,16 i17. Wytyczne te będą obowiązywały także po Nowym Roku. W programach położono większy nacisk naprawo budowlane, przepisy mieszkaniowe, zmniejszono liczbę godzin z ekonomii -mówi Grzegorz Majcherczyk, dyrektor Departamentu Regulacji Rynku Nieruchomości w Ministerstwie Budownictwa.
Po ukończeniu studiów oraz ewentualnie studiów podyplomowych kandydaci będą musieli odbyć półroczną praktykę u licencjonowanego zarządcy lub pośrednika. Dokumentem z odbycia praktyk będzie dziennik praktyki zawodowej. Minister rozważa -dodaje Grzegorz Majcherczyk -czy znieść obowiązek przygotowania planu zarządzania nieruchomością (wymóg w wypadku kandydatów do zawodu zarządcy) oraz opisu transakcji (dotyczy przyszłych pośredników).
Dokumenty potwierdzające spełnienie tych wymagań kandydaci będą składać do ministra budownictwa. Po ich weryfikacji przeprowadzonej przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną minister budownictwa podejmie decyzję, czy przyznać licencję. Koszt weryfikacji wyniesie ok. 250 zł.
Nie zmienią się zasady egzaminów dotyczących osób ze średnim wykształceniem -wyjaśnił Majcherczyk. - Jeszcze przez rok mogą się starać o licencję. Wcześniej muszą ukończyć kurs z zakresu pośrednictwa lub zarządzania, następnie odbyć półroczną praktykę.
Egzaminy dla niektórych
Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Będzie się on składał z części wstępnej oraz z egzaminu pisemnego i ustnego. Jego koszt to 1150zł. Uwaga! Czasu na spełnienie tych wymagań jest mało, bo tylko do 31 grudnia 2007 r. Dotej pory kandydaci muszą złożyć wniosek do ministra budownictwa o dopuszczenie do egzaminów. Poza tym, w przeciwieństwie do osób z wyższym wykształceniem, będą musieli zdać egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Jutro opublikujemy odpowiedzi Ministerstwa Budownictwa napytania naszych czytelników dotyczące zdobywania uprawnień w tych dwóch zawodach.
RENATA KRUPA-DąBROWSKA

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 10 paź 2007, 17:00

zastanawia mnie kwestia czy jesli ukonczylam studia podyplomowe dwa lata temu i wtedy tez odbylam praktyke czy bede musiala teraz zdawac egzamin. Wtedy byl inny program studiow....

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 12 paź 2007, 14:44

Mysle, ze nie. Tak powinno sie wymagac nowych egzaminow dla innych zawodow, bo program studiow, ktore sie konczylo zmienil sie. Proces przyznawania licencji jest dlugotrwaly wiec w tzn miedzyczasie moze sie program zmienic i nie moga wymagac od nas powtarzania studiow. Chociaz w tym kraju wszystko jest mozliwe ;)

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 12 paź 2007, 15:57

zapewne będzie sprawdzany program studiów JULKI i może się okazać, że na obecną chwilę nie spełnia on min. programowego

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 13 paź 2007, 9:02

jeli by sie tak okazalo to co wtedy???? mam nadzieje ze nie bede musiala zaczynac nowych studiow bo ktos kto ukladal taki program pare lat temu nie uwzglednil pewnych zagadnien ktore w tej chwili komus innemu wydaja sie wazniejsze....

PiotrK
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2007, 23:17

Post autor: PiotrK » 14 paź 2007, 23:27

Zastanawia mnie jedna z opcji które na dzień dzisiejszy pozwalają uzyskać licencję pośrednika. Chodzi mianowicie o ukończenie kursu specjalistycznego. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnej odpowiedzi na pytanie czy będzie on traktowany po 1.01.2008 jak ukończenie studiów podyplomowych. Jest bardzo dużo osób, które mają wyższe wykształcenie i ukończyły kurs, którego minimum programowe było bardzo zbliżone do minimum na studiach podyplomowych. Co z nimi? Ciekawe czy one tez będą musiały zdawać egzamin na dotychczasowych zasadach, a jeżeli nie uda się zdać to mogą się pożegnać z licencją do czasu ukończenia studiów podyplomowych?

ODPOWIEDZ