Balkon we wspólnocie

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 sty 2008, 15:10

Balkon we wspólnocie - Rzeczpospolita, 14 stycznia 2007

Kiedy balkon można uznać za nieruchomość wspólną? Kiedy za jego remont powinna płacić wspólnota? (nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiada Paweł Puch, prawnik, serwis oferty.net.

– O tym, czy w konkretnej sytuacji balkon jest nieruchomością wspólną członków wspólnoty, czy częścią mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość, decyduje jego usytuowanie i to, czy użytkuje go tylko właściciel lokum, czy mogą z niego korzystać inni.

Może się zdarzyć, że balkon przynależy do konkretnego właściciela lokalu i tylko on z niego korzysta, ale jednocześnie pełni też inne funkcje, na przykład przykrycia dachowego niżej położonej kondygnacji garażowej. Wtedy należy uznać, że nie wszystkie koszty naprawy takiego tarasu obciążają właściciela lokalu. Stanowi on bowiem jednocześnie fragment konstrukcji garażowej budynku należącej do nieruchomości wspólnej wszystkich członków wspólnoty. Właściciel lokalu, do którego przynależy taras, powinien zadbać o szczelność i naprawę jego nawierzchni. Jeśli jego zły stan techniczny spowodowany jest wadliwą konstrukcją, zagrażającą pomieszczeniom garażowym, to moim zdaniem koszty naprawy tych elementów konstrukcyjnych powinna ponieść wspólnota.

Najlepiej, aby właściciele w drodze uchwały ustalili, kto pokrywa koszty remontu balkonów. Najlepszym wyjściem będzie uchwała, która pracami obejmującymi elementy istotne dla całego budynku, np. podpory konstrukcyjne albo elewację, obciąży wspólnotę, a wszelkimi drobnymi pracami, np. położeniem terakoty na balkonie, obciąży poszczególnych właścicieli mieszkań, do których balkony przylegają. Kiedy we wspólnocie jest spór między właścicielami co do przynależności balkonów, najlepszym rozwiązaniem będzie rozstrzygniecie sądowe. Należy pamiętać, że nie ma dwóch identycznych przypadków i sąd każdorazowo będzie musiał podjąć decyzję uwzględniającą specyfikę danej nieruchomości

ODPOWIEDZ