Dzierżawa gruntu od starszego pana. A potem?

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
elmo
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2011, 16:10

Post autor: elmo » 27 cze 2011, 16:17

Witam. Niebawem będę podpisywał umowę dzierżawy gruntu (na którym stoi mój domek letniskowy) od właściciela, który jest już w sędziwym wieku. Chciałbym, by informacje/meritum w niej zawarte automatycznie przeszły po śmierci na jego syna (oczywiście życzę góralowi jeszcze 100 lat!).
W jaki sposób ująć to w umowie?
Z góry bardzo dziękuję, Krysiek.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 27 cze 2011, 21:38

witam,

po śmierci właściciela nieruchomości umowa wiązać będzie jego spadkobierców (za E. Skowrońska-Bocian, komentarz do KC Księga IV Spadki, Warszawa 2003, s. 19, teza 52.)

Kodeks cywilny:
Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.


Warto zaznaczyć, że w przypadku zmiany właściciela a skutek śmierci, art. 678 kc nie będzie miał zastosowania.

Dla Pana najkorzystniejsze wydaje się zawarcie umowy na czas oznaczony (nie dłuższy niż 30 lat) z podpisem notarialnie poświadczonym (koszt zależy od wartości max 300 zł + VAT/podpis), dodatkowo umowę tę możecie ujawnić w dziale III księgi wieczystej. Zabezpieczy to Pana nie tylko na wypadek śmierci, ale także zbycia nieruchomości "za życia".


Kodeks cywilny:

Art. 694. Do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie ..........

Art. 678. § 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.
§ 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.



ustawa o księgach wieczystych i hipotece:
Art. 16. 1. W wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej, poza prawami rzeczowymi, mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia.
2. W szczególności mogą być ujawniane:
1) prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia,

Art. 17. Przez ujawnienie w księdze wieczystej prawo osobiste lub roszczenie uzyskuje skuteczność względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu, z wyjątkiem służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu albo służebności ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia.

Oczywiście umowa dzierżawy musi być dobrze napisana.



pozdrawiam
artur rosiński

elmo
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2011, 16:10

Post autor: elmo » 28 cze 2011, 19:23

Super! Bardzo dziękuję za pomoc:)
Chciałem umowę spisać sam, ale by miała ona ręce i nogi- skorzystam z usługi notariusza.
Jeszcze raz dziękuję, Krzysiek

ODPOWIEDZ