Hipoteka

Jeśli Twój problem nie jest związany z rynkiem nieruchomości - to najlepsze miejsce do dyskusji
Tawarisz
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2007, 11:56

Post autor: Tawarisz » 12 lis 2007, 12:18

Mam pytanie. Ale zanim je zadam chcialem z gory przeprosic jesli zadalem je nie do tego dzialu (mimo wszystko prosilbym na nie odp).
Pytanie z godnie z tytulem dotyczyc hipoteki.
Jesli dom (ktorego wlascicielem jest malzenstwo) nie jest jeszcze zameldowany - tzn to malezenstwo. Nastepnie kiedy sie juz tam zamelduja to czy jedna z nich (bez udzialu drugiego) moze na ten dom wziasc hipoteke? Czy jest to wogole mozliwe z prawnego lunktu widzenia? Czy wogole mozna np w jakis sposob "zablokowac" mozliwosc wzieca takiej hipoteki - chociazby przed zameldowaniem sie wlascicieli w owym domu (lub tez po tym fakcie) oraz czy takie dzialanie rowniez moze podjac tylko jedna osoba?
Bardzo prosze o odp.
Z gory dziekuje za nia.
Pozdrawiam!

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 12 lis 2007, 16:10

Jeśli małżeństwo nabyło dom do wspólnego majątku, wtedy hipoteka może być ustanowiona tylko za zgodą obojga małżonków. Natomiast jeśli dom został nabyty w udziałach np. 50/50 do odrębnych majątków małżonków, wtedy każdy z małżonków może obciążyć hipoteką swój udział bez zgody drugiego.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lis 2007, 9:19

Zgadzam się z MGR. I tylko w uzupełnieniu trzeba pamiętać, że do ustanowienia hipoteki nie jest potrzebne zameldowanie w danej nieruchomości. Zameldowanie potwierdza fakt przebywania gdzieś z zamiarem stałego lub czasowego pobytu. Ustanowienie hipoteki zaś jest uzależnione od tego czy jest się właścicielem nieruchomości, ewentualnie użytkownikiem wieczystym lub uprawnionym z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, czy też wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

ODPOWIEDZ