Co z hipoteką gdy wygasa użytkowanie wieczyste?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 03 mar 2008, 13:27

Gdy wygasa użytkowanie wieczyste hipoteka zmienia się w prawo zastawu, czyli na chłopski rozum - proszę mnie poprawić jeśli źle myślę- użytkownik ma dostać wynagrodzenie za budynki i to wynagrodzenie zajmuje wierzyciel hipoteczny? A co gdy dług przewyższa kwotę wynagrodzenia za budynki? jest to możliwe? Dziękuję za podpowiedź, pozdrawiam:-)

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 03 mar 2008, 18:13

dobrze rozumiesz..., natomiast jeśli dług przewyższa wartość budynku to już problem wierzyciela, banki zwykle monitorują co się dzieje z ich wierzytelnościami i w razie zmniejszenia się wartości nieruchomości żądają dodatkowych zabezpieczeń... zapewne mają też taką możliwość określoną w umowie kredytowej...jeśli chodzi o innych wierzycieli to też kwestia umowna...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 mar 2008, 20:15

W razie wygaśnięcia użytkowania wieczystego będącego przedmiotem hipoteka, hipoteka wygasa. Aby jednak nie stało się to z pokrzywdzeniem wierzycieli przysługuje im ustawowe prawo zastawu na roszczeniach użytkownika wieczystego o wynagrodzenie za wzniesione przez niego lub nabyte na własność budynki albo inne urządzenia istniejące w dniu zwrotu użytkowanej nieruchomości. Tak więc to co dostałby były użytkownik wieczysty pójdzie na rzecz wierzycieli. Nie wiadomo oczywiście czy to wystarczy do zaspokojenia czy nie. Banki żądają wielu zabezpieczeń zwłaszcza przy kredytach mieszkaniowych. Na przykład weksel jest klasycznym zabezpieczeniem.

ODPOWIEDZ