Konserwator utrudnia wykup mieszkań

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 8:29

Konserwator utrudnia wykup mieszkań - Rzeczpospolita, 1 października 2007


Gminy mają kłopoty ze sprzedażą mieszkań najemcom w zabytkowych budynkach. Nie chce na to wyrażać zgody konserwator zabytków


Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do ministra budownictwa.

Gminy mogą sprzedawać mieszkania najemcom zajmującym lokale w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, dopiero gdy otrzymają zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 13 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, dalej jako: ustawa). Tymczasem - jak twierdzi rzecznik -wojewódzcy konserwatorzy zabytków odmawiają wydawania zgód i chcą, by nieruchomości były sprzedawane jako całość.

Tak było m.in. w wypadku skarżącej się rzecznikowi gminie. Chciała sprzedać mieszkania w pałacu. Najemcy złożyli wnioski w tej sprawie, a gmina zamierzała je rozpatrzyć pozytywnie.

Sprzeciwił się temu konserwator, chciał, by zostały utrzymane walory zabytkowe pałacu, co ma swoje uzasadnienie - przyznaje rzecznik. Ale jednocześnie kłóci się z innymi przepisami tej ustawy, m.in. z art. 34 ust. 1 pkt 3. Daje on najemcom prawo pierwszeństwa (jako trzecim w kolejności) w nabyciu mieszkań, jeżeli umowy najmu zostały zawarte na czas nieokreślony.

Gmina nie może więc pominąć ich, sprzedając swoje nieruchomości (art 34 ust. 7 ustawy). Jest jednak wyjątek.

Prawa pierwszeństwa nie stosuje się, gdy budynek jest zbywany przez gminę Skarbowi Państwa (lub odwrotnie) dla realizacji celów publicznych.

Podobny problem występuje także w wypadku mieszkań w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W ocenie rzecznika przepisy ustawy są ze sobą sprzeczne. Nie wiadomo bowiem, jakim wartościom ustawodawca daje prymat. Z jednej strony, ustawa zawiera regulacje chroniące zabytki, z drugiej zaś - chroni najemców przed zbywaniem zajmowanych przez nich mieszkań osobom trzecim. Ustawa nie rozstrzyga natomiast, jaka była intencja ustawodawcy w wypadku mieszkań w budynkach wpisanych do rejestru zabytków.

Z tego powodu potrzebna jest nowelizacja ustawy, która jasno rozstrzygałaby ten problem.

Renata Krupa-Dąbrowska

ODPOWIEDZ