Nieruchomość w znaczeniu wieczystoksięgowym

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 02 lut 2012, 19:46

Mam do wyceny dwie nieruchomości należące do tych samych właścicieli, lecz ujęte w odrębnych księgach wieczystych. Jedna ma dojazd, a druga leży w głębi i dojazdu nie ma, jedynie przez tą pierwszą. Według ustawy o księgach wieczystych stanowią one odrębne nieruchomości.
Jak w takim razie powinnam ocenić warunki dojazdu nieruchomości w głębi? Z jednej strony to oczywiste, że właściciel nie ustanowił służebności przejazdu bo i po co, skoro nieruchomość przy drodze stanowi jego własność.
Mógłby też połączyć obie działki w jednej księdze wieczystej - wtedy mogłabym uznać, że obie działki mają dojazd.
Jednak: celem wyceny jest ustalenie odszkodowania za grunty przejęte pod drogi. Właściciel po fakcie dowiedział się, że grunt nie jest już jego, więc będzie poszkodowany jeśli uznam, że jedna działka nie ma dojazdu.

Co myślicie?

kabaczek124
Posty: 39
Rejestracja: 29 wrz 2010, 11:28

Post autor: kabaczek124 » 03 lut 2012, 13:09

Wydaje mi się że powinnaś traktować je jako dwie oddzielne nieruchomości,
bo inaczej jak właścicielem jest Kowalski to wartość jest jedna a jak sprzedał jedną Nowakowi to z automatu spada wartość tej bez dojazdu?. Potem ustanawiamy służebność i w efekcie wartość nieruchomości Nowaka wzrasta do poziomu przed sprzedaży (albo bliskiej bo ma już dojazd) ale spada wartość nieruchomości (tej pozostałej) Kowalskiego bo została obciążona służebnością ;)

cytat:
Ustawodawca zdefiniował odrębnie na potrzeby stosowania tej ustawy [o gospodarce nieruchomościami] pojęcie
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 13:12 przez kabaczek124, łącznie zmieniany 1 raz.

Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 03 lut 2012, 15:20

Dzięki wielkie;) Bardzo mi pomogłeś. Tak też początkowo wyceniłam, uznając, że druga działka nie ma dojazdu.
Właściciele się z tym nie zgadzają i najprawdopodobniej się odwołają, ale poparcie orzecznictwa będzie bardzo przydatne.
Dzięki.

ODPOWIEDZ