Dobór cech do wyliczenia ich wag

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
senioritta82
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwie 2008, 14:06

Post autor: senioritta82 » 16 wrz 2008, 16:19

Moje pytanie dotyczy obliczania wag cech. Otóż otrzymałam bazę transakcji, które zostały opisane nastepującymi parametrami:
Lokalizacja(tu zostały podane nazwy ulic w obrebie analizowanego osiedla),
Powierzchnia,
Cena m2,
Data transakcji,
Położenie w budynku.
Muszę wyznaczyć wagi cech- ale właściwie jakie tu przyjąć. Jedynymi"konkretnymi cechmi jakie dostrzegam sa: lokalizacja i położenie w budynku. A przeciez powinno ich być conajmniej 4. Bardzo prosze o naprowadzenie mnie na właściwy tok myślenia.

grzelo_sokolow
Posty: 30
Rejestracja: 21 gru 2007, 9:35

Post autor: grzelo_sokolow » 18 wrz 2008, 15:34

Kto powiedział, że cech ma być min. 4? Cechy mające wpływ na wartość i ich ilość wynikają z rynku. Jeśli z analizy rynku wyniknie, że wpływ na wartość ma tylko jedna cecha, to co? Na siłę będziesz szukała innych? Może się np. okazać, że wszystkie nieruchomości mają jedną cechę o tej samej "wartości", wtedy też nie wpływa ona na wartość. Wszystko zależy od konkretnego rynku. W swoim przypadku masz 3 cechy, bo oprócz wymienionych przez Ciebie jest jeszcze "powierzchnia", która zazwyczaj ma wpływ na wartość, chyba, że Twoje mieszkania mają bardzo zbliżoną powierzchnię lub z analizy wyniknie, że nie wpływa ona na wartość. Analizuj:-)

marselo
Posty: 14
Rejestracja: 04 cze 2008, 12:28

Post autor: marselo » 19 wrz 2008, 11:45

Jeśli weźmiesz 2 cechy to na egzaminie masz na bank pytanie "Dlaczego?". Aby udało się zróżnicować rynek poprzez 2 cechy to rynek musiałby być idealny. Dlatego w praktyce zawsze się bierze 3,4 cechy. A przy nieruchomości lokalowej to nie tylko lokalizacja, położenie na piętrze ale również stan techniczny budynku, dostępność parkingów, powierzchnia lokalu, czasami jeśli ma się wiedzę na temat nieruchomości wziętych do porównań, stan i wyposażenie lokalu.

ODPOWIEDZ