braki formalne wniosku o założenie księgi wieczystej

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 24 cze 2008, 7:32

witam i proszę o opinię

Jakiś czas temu zakończył się sądowy podział gospodarstwa ( masy spadkowej ) pomiędzy mnie i siostrę. JEst to trochę zagmatwane ponieważ w toku postępowania trwającym 2 lata siostra przepisała notarialnie swój udział wynoszący 1/2 innej osobie a owa osoba z kolei notarialnie przekazała w użytkowanie siostrze część budynku mieszkalnego. Podział zakończył się w ten sposób, że ja dostałem dom a owa osoba na którą przepisała siostra swój udział ziemię rolną z tego gospodarstwa. Na ostatniej rozprawie podziałowej sąd nakazał wykreślenie udziału siostry w moim teraz domu.
Po zakończeniu postępowania podziałowego wydział księga wieczystych zwrócił sie z żądaniem założenia księgi wieczystej co uczyniłem. Złożyłem wniosek plus niemałą opłatę i powiedziano mi, że wszystko jest w porządku i księga będzie założona. Wniosek składałem 31 stycznia 2008roku.
Wczoraj dostałem pismo z wydziału ksiąg wieczystych - żądanie dostarczenia mapy geodezyjnej z opisem oraz ( i tu zdziwienie ) uiszczenia 100zł (!!!) za wykreslenie prawa użytkowania siostry z domu. A to wszystko pod rygorem oddalenia wniosku.

Czy wydział ma prawo zwracać się do mnie o mapy i tę opłatę po ponad 4 miasiącach?
i czy w ogóle muszę płacić te 100zł? przecież to śmieszne. Nie dość, że zapłaciłem dużą kwotę za złożenie wniosku to jeszcze teraz mapa z wypisami i 100zł to będzie jakieś 200zł łącznie a nie bardzo mnie teraz na to stać.
Proszę o poradę, jeśli wydział niema prawa żądać ode mnie czegokolwiek po upływie 4 miesięcy to będę z nimi ,,walczył''.

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 25 cze 2008, 11:10

zagadnienia które opisujesz reguluje ustawa musisz ją znaleźć w google wpisując hasło jakie ci przyjdzie do głowy w ziązku z tą sprawą.

studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 26 cze 2008, 10:17

czytałem i oczywiscie nic nie znalazłem poza bełkotem w stylu ,, ustrój ksiąg wieczystych blebleble '' ale gdzieś w necie znalazłem info że mapy muszą być wiec zamówiłem.
Zastanawia mnie ta opłata 100,00 zł - mogę złożyć wniosek o umożenie jej? moja sytuacja materialna jest teraz trochę trudna, mogę to udokumentować we wniosku.

Składać czy niema to sensu?

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 26 cze 2008, 12:33

kto nie próbuje ten w kozie nie siedzi

studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 26 cze 2008, 12:43

a może cos wiecej i konkretniej? nie bardzo rozumiem - mam nie próbować aby nie siedzieć w kozie ( co znaczy siedziec w kozie? )
Wolałbym konkretną radę zamiast półsłówek.

Zenek
Posty: 37
Rejestracja: 05 lip 2008, 11:19

Post autor: Zenek » 07 lip 2008, 17:24

ok, dla mnie sprawa wygląda następująco - jak sąd wzywa to się usuwa braki formalne i tyle! mapa + kasa, w terorii jest tak że można wnieść wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych a w praktyce dość rzadko sądy się do niego przychylają, musi być to poparte dowodami, brak pieniędzy na rachunku bankowym (i to nie krótkotrwały!), opłakany stan majątkowy etc. i doszliśmy do słowa - klucza STAN MAJąTKOWY a sprawa tyczy domu, który właśnie został Panu przyznany sądownie na wyłączność - moim zdaniem to już może skutkować odrzuceniem wniosku! I ja bym opłatę wniósł a termin 4 miesiące nie jest szczególnie długi biorąc pod uwagę szybkość naszych sądów :) No ale to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgodzić. POZDRAWIAM

studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 09 lip 2008, 14:15

opłaciłem i dostarczyłem mapy. Z głowy. Tylko że wiadomo jak jest- na 100 zł trzeba pracować dosyć długo w moim przypadku a tu w jednej chwili trzeba taką kwotę wydać na sprawę urzędową. Tym bardziej mnie to denerwuje ponieważ składając te kilka miesięcy temu wniosek usłyszałem ze to koniec formalności i opłat ( a zapłaciłem wtedy około 300,00 zł )
PS dziękuję za odzew

martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 07 wrz 2008, 13:53

Z założenie księgi sąd pobiera opłatę, za wpisanie nowego właściciela pobiera następną, za wykreślenie prawa kolejną. Wszystko reguluje odpowiednie rozporządzenie. Aby wpisać bądź wykreśli z księgi wieczystej jakiekolwiek prawo należy przedłożyć podstawę. W przypadku założenia księgi wieczystej dla nieruchomości należy przedstawić wypis i wyrys z katastru. Skąd sąd wieczysto-księgowy ma wiedzieć czy wielkość działki pod którą jest dom, powierzchnia domu itp są podane prawidłowo? Właśnie na podstawie dokumentów z katastru, które odzwierciedlają stan faktyczny, na podstawie którego księga odzwierciedla stan prawny. Aby być jedynym właścicielem domu musiałeś przedstawić postanowienie sądowe. Prawda?

studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 24 lis 2008, 5:47

postanowienie samo jakoś wpłynęło do wydziału. Sami mnie wezwali właśnie dla tego

ODPOWIEDZ