Jakie opłaty w takiej sytuacji.

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
GrzegorzG
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2008, 18:15

Post autor: GrzegorzG » 23 gru 2008, 18:39

Witam

Mam pytanie odnośnie sprzedaży nieruchomości komercyjnej, dokładnie chodzi o działkę o pow 5,1ha oraz hale produkcyjne o powierzchni 2800m2 (jeśli ma to znaczenie). Działka na której stoi nieruchomość została zakupiona w 1993r na osoby fizyczne czyli na mnie i moją małżonkę. Działka i nieruchomość jest w tym momencie przedmiotem częściowego najmu oraz prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Od dłuższego czasu staramy się znaleźć odpowiedniego kupca i w końcu się to udało, cena nas satysfakcjonuje i mamy pewnego klienta. W związku z tym mam następujące pytania.

1. Jakie podatki i jakie koszty będę musiał odprowadzić w związku ze sprzedażą działki wraz z nieruchomością.
2. Jak wyglądają opłaty/podatki w przypadku kiedy 50% kwoty jest wpłacanej jednorazowo a drugie 50% rozłożone jest na spłatę w okresie 60 miesięcy.
3. Jak wyglądają opłaty/podatki kiedy z części kwoty otrzymanej za nieruchomość chciałbym spłacić zobowiązania wobec ZUSu lub przedsiębiorców prywatnych, czy można na tej płaszczyźnie uzyskać jakieś ulgi z tytułu podatku ?
4. Czy umowa przedwstępna musi być ściśle powiązana z umową końcową ?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

ODPOWIEDZ