Standardy Zawodowe Pośredników, a Przedsiębiorca

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 16 sty 2009, 20:38

W poprzednim wątku na temat prowizji, pojawił się temat przestrzegania standardów zawodowych przez przedsiębiorcę.
Ciekaw jestem opinii innych członków Forum. Czy przedsiębiorca, spółka (jakakolwiek) świadcząca usługi pośrednictwa musi przestrzegać standardów zawodowych pośredników, czy musi ich przestrzegać jedynie pośrednik jako osoba fizyczna?

Waldek
Posty: 25
Rejestracja: 10 mar 2008, 14:50

Post autor: Waldek » 16 sty 2009, 21:43

Robercie. O. Standardy zawodowe ogłoszone w formie Komunikatu MI w żadnymwypadku nie dotyczą przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W punktach w których odnoszą się do przedsiębiorców, bądź stanowią tzw. lustrzane odbicie w stosunku do innych osób np. w tym punkcie w którym nakazują aby pośrednik w obrocie nieruchomościami wpływał na to by osoby wykonujące czynności pomocnicze przestrzegały standardów zawodowych zawodowych jest niezgodne z konstytucją. PFRN mydli wam wszystkim oczy, otwórzcie je i czytajcie przepisy prawa. Robercie umieszczenie aktu prawa wewnętrznego w akcie prawa powszechnie obowiązującego nie powoduje tego że akt ten staje się aktem prawa powszechnie obowiązującego. Poczytaj na ten temat. PFRN tkwi w poprzedniej epoce.

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 16 sty 2009, 21:54

Uważam że Waldek ma rację . Z resztą Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą przynależności do Zrzeszeń i Korporacji. Twierdzi On że nie może być ono obowiązkowe bo to gwałci Konstytucję . Natomiast wracając do przestrzegania standardów zawodowych uważam że należy to robić tak samo dobrowolnie jak przynależeć do Korporacji . Osobiście jestem za stosowaniem standardów zawodowych i w miarę możliwości stosuję się do nich. Z doświadczenia osobistego wiem że ich stosowanie nie jest mile widziane najczęściej u "starych " pośredników. Młodzi starają się bardziej. Zawsze są jednak w życiu momenty kiedy trzeba wyrzucić klienta za drzwi ....

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 17 sty 2009, 8:53

Przekonaliście mnie, po dyskusji i przemyśleniach uważam, że macie rację. Nie ma nigdzie wprost napisane, że standardy dotyczą również "przedsiębiorcy".

Jednak uważam, że "przedsiębiorca" "dobrowolnie" powinien tych standardów przestrzegać, a przynajmniej starać się przestrzegać.

Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że są one nie zbyt dobrze przygotowane, w niektórych sprawach nawet chyba sprzeczne.

W mojej pracy staram się ich przestrzegać, ale jak mój Przedmówca napisał, "czasami klienta trzeba za drzwi wyrzucić" a czy to etyczne...?

Nie jestem też zwolennikiem logiki "standardy są po to żeby je łamać".

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 17 sty 2009, 10:46

Kolejne pytanie - mam nadzieję, że początek dyskusji - co myślicie o nowym projekcie standardów?

http://www.mi.gov.pl/2-4923ff4f0f7ca-1789728-p_1.htm

I czy ktoś wie coś na temat postępu w pracach, MI podało termin konsultacji do 24 XI 2008, ale wiem, że część środowiska proponowała przedłużenie tego terminu.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2009, 10:51 przez Robert.O., łącznie zmieniany 1 raz.

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 17 sty 2009, 11:32

[quote:cecfd815e2]§ 26. Pośrednik nie może pobierać wynagrodzenia poniżej kosztów świadczenia pośrednictwa
w obrocie nieruchomościami.[/quote:cecfd815e2]
Oooo ... ten jest ciekawy ... tzn. poniżej jakich kosztów???
Nie można pobrać mniej niż 1000, 500 czy ile zł kwotowo???
Jeden może oszacować koszt na X zł, a drugi na X/100 zł ???

Aaa ... i w wielu § napisano "powinien" - ktoś poszedł po rozum do głowy i raczył zauważyć, że nikt nic nie musi - to już nie ta epoka - "to se ne wrati" :-D

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 17 sty 2009, 19:40

Przeczytałem projekt i sądzę że wielu pójdzie w stronę pobierania prowizji ze strony sprzedającej. Wystarczy że w umowie zaznaczymy że prowizję za kupującego płaci sprzedający. Jesteśmy jednak w dołku . Zaczynamy od prowizji 3 % i trudno będzie ją podnieść jak w USA na poziom 5 % przy umowie jednostronnej . Ale czy mósimy zawierać umowę z kupującym jeśli ten nie płaci prowizji. Ja bym zrobił dopisek w Karcie poszukującego że ten nie płaci nic i nie rości pretensji do biura o nic.... czy jakoś tak. Kartę wypełniam zawsze . Co wy na to ?

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 19 sty 2009, 20:34

podpisujesz umowę ze sprzedającym, i on jest zleceniodawcą i beneficjentem transakcji, i on też dokonuje opłaty.
z kupującym nie podpisujesz żadnej umowy, i nie masz wobec niego żadnych zobowiązań.

ODPOWIEDZ