Stopień zurbanizowania

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 02 sty 2008, 13:22

Czy ktoś z Was zna definicję zurbanizowania. Ten termin pojawia się często i powinien być podawany w operatach.

andy 1909Z

tomagosz
Posty: 9
Rejestracja: 07 gru 2007, 23:14

Post autor: tomagosz » 08 sty 2008, 11:55

Pojęcie "stopień zurbanizowania miejscowości" niestety nie został zdefiniowany w ustawie. Sądzę, że oznacza ono jednocześnie gęstość zaludnienia i gęstość zabudowy.
Urbanizacja oznacza zespół przemian ekonomicznych, społecznych, kulturowych i przestrzennych, prowadzących do rozwoju miast i obszarów miejskich, oraz wzrostu liczby ludności miejskiej i jej udziału w liczbie ludności państwa bądź regionu; odbywa się na 4 płaszczyznach:
- demograficznej - wzrost liczby ludności miejskiej, jej udziału w ogólnej liczbie ludności, migracje ludności ze wsi do miast;
- ekonomicznej - wzrost odsetek ludności zatrudnionej poza rolnictwem, początkowo w przemyśle, a potem usługach;
- społecznej - upowszechnianie się tzw. miejskiego stylu życia;
- przestrzennej - wzrost obszarów miejskich i tworzenie nowych miast.
Współczynnik urbanizacji oznacza procentowy udział mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności. "Stopień zurbanizowania miejscowości" nie będzie więc tożsamy ze "stopniem urbanizacji", bo w tym przypadku mamy jedną miejscowość.
Z drugiej strony - w obszarach administracyjnych miast są nie tylko tereny typowo miejskie, może więc chodzi o stosunek wielkości terenów typowo miejskich do powierzchni całej miejscowości?
Pozdrawiam wszystkich

edytanna
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2007, 10:30

Post autor: edytanna » 22 paź 2008, 19:29

Jakich określeń można używać przy stopniu zurbanizowania? Znalazłam gdzieś "niewielki stopień zurbanizowania" (ktoś pisał o Tatrach). Czy w takim razie centra miast są o wysokim czy dużym stopniu zurbanizowania? Jak należy odróżnić stopień zurbanizowania centrum miasta od centrum dzielnicy?
Ktoś ma jakieś sugestie?

Wasylus
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2006, 12:23

Post autor: Wasylus » 30 sty 2009, 15:03

Na praktykach przedstawiano nam zapis "stopień zurbanizowania" jako stosunek powierzchni zabudowanych do całkowitej powierzchni. Zazwyczaj odnosił sie w kontekscie całej miejscowości ale równie dobrze można operować obszarami charakterystycznymi (jak np. w Warszawie Dzielnice, gdzie stopień zurbanizowania bardzo się różni)

ODPOWIEDZ