współczynnik korygujący przy aktualizacji z tytułu UW

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Rybiszcze
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2009, 14:33

Post autor: Rybiszcze » 05 lut 2009, 14:45

Witam mam pytanie

Przy operacie dotyczacym wyceny w celu aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste mam transakcje kupna-sprzedaży w większości prawa użytkowania wieczystego. Zgodnie z § 27:

§ 27. 1. Jeżeli na rynku nieruchomości właściwym ze względu na położenie wycenianej nieruchomości brak jest transakcji sprzedaży nieruchomości jako przedmiotu prawa własności, ale dokonano transakcji sprzedaży nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego, wartość rynkową wycenianej nieruchomości jako przedmiotu prawa własności określa się na podstawie wzajemnych relacji pomiędzy cenami nieruchomości jako przedmiotu prawa własności a cenami nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego, uzyskiwanymi przy transakcjach dokonywanych na innych porównywalnych rynkach nieruchomości.
2. W przypadku braku możliwości ustalenia wzajemnych relacji, o których mowa w ust. 1, wartość prawa własności określa się jako iloraz wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego i współczynnika korygującego, o którym mowa w § 29 ust. 3.

Ja mam taki przypadek, czy ktoś wie jak się ustala wzajemne relacje pomiędzy cenami nieruchomości jako przedmiotu prawa własności a cenami nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego?

Pozdrawiam

Rybiszcze

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 05 lut 2009, 19:08

W literaturze spotkałem się ze współczynnikiem w wysokości 0,70. W minionej hossie na rynku nieruchomości wartość praktycznie wynosiła 1. Jak jest na dzień dzisiejszy nie wiem. Podejrzewam, że wartość jeszcze się nie zmieniła.

Rybiszcze
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2009, 14:33

Post autor: Rybiszcze » 06 lut 2009, 20:07

dzięki, ja nic nigdzie nie znalazłam i chyba po prostu zmienie rynek lokalny

gdama
Posty: 13
Rejestracja: 08 sty 2009, 23:49

Post autor: gdama » 06 lut 2009, 22:40

Wydaje mi się, że do aktualizacji ceny z UW nie mozesz zastosowac art 27, tylko 28:

§ 28 1. Na potrzeby ustalenia ceny nieruchomości gruntowej niezabudowanej oddawanej w użytkowanie wieczyste oraz aktualizacji opłat z tego tytułu określa się jej wartość jako przed-miotu prawa własności, stosując podejście porównawcze.

gdama
Posty: 13
Rejestracja: 08 sty 2009, 23:49

Post autor: gdama » 06 lut 2009, 22:43

Czyli krótko pisząc zmień rynek lokalny i wybierz tranzakcje kupna- sprzedazy prawa wlasnosci gruntu, a nie UW :)

Rybiszcze
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2009, 14:33

Post autor: Rybiszcze » 08 lut 2009, 17:38

ja rozumiem, że stosuje §28 tylko co wtedy gdy rynku brak transakcji prawa własności określonych nieruchomości a są transakcje wyłacznie albo w większości prawa użytkowania wieczystego? to ja rozumiem to tak, że wtedy zgodnie z §27 należałoby ustalić wzajemne relacje a jak brak możliwości to ustalić współczynnik korygujący (§29 ust.3)

czy dobrze mysle?

ODPOWIEDZ