doskonalenie zawodowe

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 20 lut 2009, 13:15

Witam!
proszę o pomoc.
Mam licencję od 2007r w zawodzie "posrednik w obrocie nieruchomościami" jeszcze nie pracuję. czy mnie dotyczą również szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego. czy te szkolenia trzeba odbywac od chwili podjecia pracy czy od zdobycia licencji?? . Jestem teraz na rocznych studiach podyplomowych i nie stac mnie na kolejny wydatek na szkolenia.
Proszę o odpowiedź może ktos ma ten sam problem. pozdrawiam!!

kasik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2008, 15:14

Post autor: kasik » 10 mar 2009, 20:50

W dniu 27 maja 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 kwietnia 2008 r. w sprawie stałego doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz.U. Nr 80, poz. 475). Moze tu jest napisane...

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 14 mar 2009, 20:40

Ciebie też dotyczy doskonalenie zawodowe. Dotyczą one wszystkich licencjonowanych pośredników, a a nie tylko wykonujących działalność /jak np. ubezpieczenie oc/.
Niektóre szkolenia są organizowane za prawie darmo. Chociaż osobiście uważam, że i tak warto korzystać z doskonalenia nie tylko dla punktów. Mam ich dużo, ale na szczęście nie można się nimi dzielić ;) .
Głowa do góry, masz jeszcze trochę czasu na uzupełnienie punktacji.

kasik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2008, 15:14

Post autor: kasik » 15 mar 2009, 21:44

... wycena a gdzie sa te szkolenia za prawie darmo???? zaciekawil mnie ten watek :) pozdrawiam

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 16 mar 2009, 8:55

[quote:f8a3d4be7a="wycena2009"]... masz jeszcze trochę czasu na uzupełnienie punktacji.[/quote:f8a3d4be7a]
A czy ktokolwiek to kontroluje ;)

kasik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2008, 15:14

Post autor: kasik » 16 mar 2009, 17:04

kontrolują regionalne SPON-y

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 16 mar 2009, 17:47

SPON-y kontrolują tylko swoich członków, ale nie ma obowiązku przynależności do stowarzyszeń.
Jeśli ktoś jednak znajdzie się w KOZ-ie, zostanie dokładnie prześwietlony.

W ubiegłym roku byłem na darmowych konferencjach, gdzie były przyznawane punkty, ale na takich oczywiście prelegentami bywają przedstawiciele konkretnych firm, które reklamują.
Teraz tego nie śledzę. Uważam jednak, że doskonalenie zawodowe jest niezbędne i opłacalne.

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 16 mar 2009, 20:42

Olewaj szkolenia, czytaj ustawy i sledz prase. Wypisz sie ze wsponu, bo jak widzisz nie dosc ze im placisz to jeszcze Cie skontrolują i zakapują, poza tym nic dobrego od nich nie uswiadczysz. Masz OC, a jak zle bedziesz doradac to rynek Cie i tak zweryfikuje. Ciagle szkolenie jest wymyslone przez naszych "kolegow" po fachu , ktorzy nie mogac zarobic na posrednictwie probuja brac kase za wyklady "jako b.doswiadczeni koledzy". Na pierwszym spotkaniu zadaj im pytanie jaka mieli sprzedaz za ostatnie 3 m-ce, haha. Szkolenia to zwykłe strzyżenie owieczek. Wycena 2009 to pewnie jeden z nich.

Elena
Posty: 67
Rejestracja: 02 sty 2009, 11:33

Post autor: Elena » 17 mar 2009, 10:23

Proszę tylko spojrzeć jak działa ten rynek na Zachodzie - są stowarzyszenia, jest doskonalenie zawodowe i są punkty. I to działa. Różnica jest taka, że stowarzyszenia są obowiązkowe dla wszystkich pośredników, wszyscy pośrednicy MUSZą mieć licencję (nie ma agentów bez licencji), a stowarzyszenia reprezentują wszystkich pośredników i nie składają się, jak u nas, z pośredników. Są to organizacje dla pośredników. Funkcjonuje to bardzo ładnie. Czekam na ten moment i u nas.

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 17 mar 2009, 12:36

Z tego co słyszałem /ale z trzecich ust, więc nie rozwijam zbytnio wątku/ na Zachodzie też bywa różnie, nie ma spójności w tym temacie.

Odnoszę wrażenie, że działaczom stowarzyszeń zależy głównie na utrudnianiu dostępu do zawodu, zamiast skupić się na rzeczach istotnych. Do entuzjastów WPON-u nie należę, ale nie jest ono monopolistą.

Jeśli ktoś jest dobrym pośrednikiem, stać go na doskonalenie zawodowe. Uważam kontakt z ekspertami /nie działaczami, ale radcami podatkowymi, notariuszami, analitykami, trenerami, cywilistami, zarządcami itd./ za element wręcz niezbędny do podnoszenia swoich kwalifikacji. Oczywiście jeśli ktoś ma czas i chęci, by samemu docierać do wszystkich źródeł i nie szkoda mu na to czasu, czapki z głów. Chociaż czasem warto otworzyć się na spojrzenie z innej perspektywy.

Do zaczepek się nie odnoszę.

martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 17 mar 2009, 12:58

Widzę, że sporo osób ma złą opinię o SPONach. Może załóżmy jakieś własne stowarzyszenie.

galaxy
Posty: 28
Rejestracja: 14 lip 2008, 10:49

Post autor: galaxy » 17 mar 2009, 20:53

szkolenia ważna sprawa, osobiście będę się szkolić ale z tego co wiem nikt nie sprawdza oprócz KOZy i jak nie daj boziu wdepniesz kiedyś w ten temat i okaże się że szkoleń zero to odrazu stoisz na spalonej pozycji.

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 17 mar 2009, 22:21

Elena- nie ma obowiazku nalezenia do stowarzyszenia /na zach./, ale posrednik bez stowarzszenia jest slepy, bo nie podepnie sie do bazy ktora jest mocno reklamowana , a sam nie bedzie mial klientow. Agent bez licencji nie ma tam szans, a u nas rozwija sie lepiej niz licencjonowany. Tam stowarzyszenia pilnuja rynku jak psy stada i agent bez licencji jest podawany na policje, a ta szybko go likwiduje doprowadzajac do sadu, nawet przetrzymuja go w areszcie do rozprawy sadowej. U nas stowarzyszenia to klan kumpli ktorzy patrza tylko jak przyznac sobie nagrody/z naszych skladek/ no bo praca jest spoleczna, sa to dzialacze w najgorszym komunistycznym wydaniu, zresztą patrzcie na efekty ich dzialalnosci.

Martyniq77: struktury moga zostac , tylko trzeba wymienic ludzi. Zatrudniac platnych fachowcow do pelnienia funkcji, a nie kolegow za nagrody którzy traktuja to jak dodatek do swojej agencji lub odwrotnie.

Wycena2009: nie zaczepiam Cie, ale tradycyjne szkolenie i tak znajdzie sie na smietniku, wpisz problem w np. w google i masz odpowiedzi i to z roznych zrodel. Nie jestes skazany na wykladowce, ktory i tak odesle Cie do swojej literatury lub poda Ci nr ustawy. Mozesz nawet wykupic platne serwisy i dyskutowac z radcami podatkowymi, notariuszami, analitykami, trenerami, cywilistami, zarządcami itd majac czas na przeanalizowanie ich odpowiedzi i sprecyzowanie swoich watpliwosci. Zauwaz ze np. gl.ksiegowi,radcy prawni nie maja obowiazku szkolenia sie. Teren wsponow szkoleniowcy i lobbisci uznali za teren latwy dla zarobkowania i narzucili to ustawowo.

Galaxy:masz racje ,szkolenie sie jest wazne, ale w dobie internetu sam mozesz zglebic swoja wiedze. Samo szkolenie nie podnosi Twoich kwaifikacji, tylko wiedze ogolna w danym temacie.Kwalifikacje podnoszą Ci np. studia podyplomowe lub kursy specjalistyczne. Lobby szkoleniowcow w formie standardowej jest silne, bo duze sa pieniadze z tego.

Starajmy sie myslec inaczej, przewidujmy, proponujmy innowacyjne rozwiazania w naszej dzialalnosci, nie patrzmy bezkrytycznie na rozwiazania zach. bo juz sie z nimi zrownalismy i teraz oni i my patrzymy jak zorganizowac sobie przyszlosc.

Elena
Posty: 67
Rejestracja: 02 sty 2009, 11:33

Post autor: Elena » 18 mar 2009, 10:28

Jeżeli ktoś myśli, że zrównaliśmy się z Zachodem, niech proszę wyjedzie tam na dłuższy czas - na tyle długi, aby poznać na czym ta branża tam polega. Weźmy Amerykę - nie ma agentów bez licencji, jest przynależność albo nie ma dostępu do MLS, a tam MLS to potęga, licencję odnawia się co kilka lat w oparciu o doskonalenie zawodowe (punkty), które agenci i tak zdobywają dla siebie, bo nastawienie tam jest, że pracuje się dla siebie (wszyscy mają własne działalności, nie ma pracowników) i im więcej się wie tym lepiej dla agenta i tym więcej się zarabia. Nie ma tam umów otwartych, prowizję pobiera się od jednej strony - sprzedającej i jest ona rzędu 5% - czyli od razu zaprasza się wszystkich innych agentów do współpracy (MLS) oferując połowę prowizji za przyprowadzenie kupującego. Marzenie - tam pracować to jasność, przejrzystość i zdrowa konkurencja, a nie wyścig szczurów, zawiść, podkradanie ofert i klientów, itd.

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 18 mar 2009, 10:48

Elena, a u nas jest aż tak koszmarnie??

Arture co do stowarzyszeń i zasadności nie spoczywania na laurach po uzyskaniu licencji jesteśmy zgodni. Mamy zapewne inne doświadczenia i z różnych form korzystamy. Znam ekspertów, którym chętnie zapłacę za wiedzę, tak jak inni mi płacą za moje usługi. Dzisiaj nie jest problemem brak informacji, ale ich nadmiar.

Martyniq77 SPON-y też bywają różne, są zapewne perełki, w których ludziom się chce. Nie jestem zwolennikiem tworzenia kolejnych takich bytów. Ale mniej formalnej grupy do wymiany doświadczeń, rozwiązywania problemów, polecania wzajemnie usług w których się specjalizujemy itd., czemu nie. Współpraca zazwyczaj jest korzystniejsza od działania w pojedynkę.

ODPOWIEDZ