Podstwa prawna - Standardy

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
micszy
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2008, 18:43

Post autor: micszy » 26 mar 2009, 10:45

Witam, mam takie pytanie:

Czy wcześniejsze Standardy Zawodowe i obecne PKZW należy wpisywać jako jedną z podstaw prawnych w operacie?

Pytam bo podejście rzeczoznawców do tego zagadnienia jest bardzo różne, jedni twierdzą że absolutnie tak inni że nie bo nie zostały uzgodnione z ministrem...

Rozpoczełem praktykę pod koniec 2007 teraz zakończyłem i próbuje jakoś ustalić jedną wersję (dlatego też pytam jak to było z tymi starymi Standardami) bo co rzeczoznawca to wymagal inaczej...

Drugie pytanie to jeśli nie zaliczę ich do podstaw prawnych to gdzie się w operacie na nie powołać? (może być w podstawach merytorycznych?)

I pytanie trzecie czy żródła typu: normy budowlane do obliczania powierzchni, cenniki itp (operaty z podejsćia kosztowego) zamieszczać też w podstawach merytorycznych? czy wogóle powinien znajdować się taki rozdział w operacie? (operat z kosztowego robiłem w grudniu 2007 wiec obowiazywal stary standard VII.1 w którym taki rozdział nie był przewidziany, jest tylko o podstawach materialno-prawnych, natomiast w nowym KSWP 3 już jest rozbicie na podstawy prawne i merytorycze).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiezdzi.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 26 mar 2009, 11:02

Standardy nie są podstawą prawną na dzień dzisiejszy a jedynie podstawą metodologiczną jeśli ktoś chce. Nie są zatwierdzone prze ministerstwo.

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 09 kwie 2009, 9:33

Jest takie fajne sformułowanie: "Podstawy materialno-prawne". Ja tam umieszczam - standardowo - Rozp. i Ustawę, a potem, w oddzielnym wierszu PKZW

grem1
Posty: 49
Rejestracja: 09 lis 2007, 13:27

Post autor: grem1 » 12 kwie 2009, 8:54

a ja w oddzielnym podpunkcie - podstawy metodologiczne

ODPOWIEDZ