operat szacunkowy - czy wykonany prawidlowo

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
majami
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2009, 16:51

Post autor: majami » 29 maja 2009, 17:20

witam,
poprosze o pomoc i odp. na moje pytania
moj ojciec jest wlascicielem nieruchomosci o pow. 8000m2, czesc tej nieruchomosci zostala wywlaszona na mocy specustawy na poszerzenie drogi, po wydaniu decyzji, wykonany zostal operat szacunkowy, do ktorego ojciec ma zastrzezenia. uwaza, ze rzeczoznawca majatkowy nie uwzglednil w operacie szacunkowym tzw. kapitalizacji, czyli zysku z utraconych dochodów z wynajmu tablic rekalmowych. na wywlaszczonym terenie w tej chwili znajduja sie dwie tablice reklamowe, ktorych wlascicielem jest ojciec, z wynajmu tych tablic czerpane sa korzysci od 17 lat. rzeczoznawca w operacie szacunkowym policzyl koszty zwiazane z likwidacja i wykupem tablic ale nie chce uwzglednic tzw. kapitalizacji - moje pytanie, czy ma racje, a jesli nie to jaki okres przymuje sie do tzw. kapitalizacji,
jeszcze jeden problem bardziej skomplikowany
przed decyzja dot. wywlaszczenia kawalka dzialki, ojciec otrzymal prawomocja decyzje pozwalajaca budowac dom, na podstawie tej decyzji rozpoczął budowe przedmiotowego domu, gedeta wytyczyl umiejscownienie domu, wykonany zostal wykop pod funadamenty, nastepnie same fundamenty, wszystkie te czynnosci sa opisane w dzienniku budowy, w miedzyczasie zmienil sie plan zagospodarowania, w nowym planie uwzgledniono poszerzenie drogi i przesunieto linie zabudowy, chwile pozniej pojawila sie decyzja o wywlaszczeniu czesci nieruchomosci. w wyniku zmiany planu zagospodarowania, przesunieta zostala linia zabudowy. przesuniecie z powodu poszerzenie drogi. aktualnie linia zabudowy biegnie za domem, na ktory ojciec otrzymal pozwolenie na budowe domu. inaczej mowiac dom calkowicie lezy w strefie gdzie nie mozna nic budowac, zgodnie z zapisami nowego planu zagospodarowania. nowy plan zagospodarowania byl specjanie sporzadzony na potrzeby poszerzenia drogi. moje pytanie, czy rzeczyznawca majatkowy nie powienie w operacie szczacunkowym ujac kosztow zwiazanych z otrzymaniem pozwolenia na budowe domu, wykonanych prac oraz zgromadzonych materialow na budowe domu? jak by nie patrzec, w wyniku wywlaszczenia czesci tereni budowa domu na terenie, w ktorym nic mie mozna budowac, w strefie linia zabudowy - droga jest bezprzedmiotowa,
pozdrawiam,
marek

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 maja 2009, 11:01

Pamiętaj prawo nie działa wstecz. Dom w zasadzie można budować - chyba, że będzie w pasie drogi i wtedy należy się odszkodowanie za poniesione koszty lub za zmniejszenie wartości działki. Jeśli chodzi o tablice to dochód z nich wg. mnie powinien być bezwzględnie uwzględniony - chyba, że w operacie (metoda porównywania parami) wzięto do porównań działki z tablicami. Można zakwestionować operat w KOZ-ie (Komisja odpowiedzialności zawodowej w MI). Chociaż prościej będzie zakwestionować wyliczenia z operatu w Gminie> zapowiada się papierkowa wojna. Powodzenia.

majami
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2009, 16:51

Post autor: majami » 30 maja 2009, 11:17

witam,
andy1909Z, czy moglbym poprosic o mail na adres mamink@o2.pl chcialbym bardziej szczegolowo przedstawic problem i prosic o pomoc
marek

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 maja 2009, 15:28

Dodam do mojego poprzedniego wpisu, że rzeczoznawca nie uwzględnił dochodów z reklam, ponieważ może uważać, że reklamy należy zdemontować i ponownie zamontować w nowym (przesuniętym miejscu). Powinien o tym napisać w operacie - uzasadnić swoje postępowanie.
Pytanie tylko czy można te reklamy postawić w nowym miejscu (zgoda reklamodawcy i właściciela gruntu, czy byłoby to w odpowiednim miejscu.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ