mieszkanie komunalne, a spółdzielnia

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
karola_01
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2009, 0:49

Post autor: karola_01 » 27 cze 2009, 21:24

Witam, mam może podstawowe pytanie, ale nie do końca umiem znaleźć na nie odpowiedź. Mianowicie, czym się rożni mieszkanie komunalne od spółdzielczego? Wiem, że mieszkania komunalne należą do gminnego zasobu nieruchomości i mają zaspokajać potrzeby mieszkaniowe np. mieszkania socjalne, a z kolei do bycia członkiem spółdzielni potrzebny jest pewien wkład, czyli nie jest to już jednostka gminna(?),ale też chyba nie prywatna(nią jest wspólnota mieszkaniowa), więc jakim zasobem jest spółdzielnia??A może coś źle napisałam.

Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli wyodrębniono własność lokalu w spółdzielni wraz z innymi mieszkańcami danego bloku (ale nie większością) , to czy ci właściciele mogą zrezygnować z zarządu spółdzielni i założyć wspólnotę mieszkaniową, nawet jeśli nie są większością właścicieli? Takiego obowiązku nie ma, ale czy jest do tego prawo?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ mam napisać pracę na temat efektywności prywatnego zarządzania nieruchomości w porównaniu do komunalnego zarządzania i nie wiem jaka ta komunalna nieruchomość byłaby dobrym przykładem.

wycena2009
Posty: 58
Rejestracja: 11 mar 2009, 22:10

Post autor: wycena2009 » 30 cze 2009, 12:15

Spółdzielnia mieszkaniowa to zrzeszenie członków tej spółdzielni - zazwyczaj prywatnych osób, nie jest to jednostka komunalna.

Jeśli porównujesz nieruchomości prywatne z komunalnymi, to nie mieszałbym w to spółdzielni mieszkaniowych. Są duże różnice między nimi, jedne działają jak w czasach PRL, inne jak świetne przedsiębiorstwa.

Nieruchomość komunalna to taka w której są tylko lokale gminne /tzw. komunalne, kwaterunkowe/. Zazwyczaj w budynkach są one wymieszane z prywatnymi, ale wciąż zarządzane przez jednostkę gminną.
A pracę możesz pisać o zasobie nieruchomości /gł. ustawa o ochronie praw lokatorów reguluje te zasady/, jak i o samym zarządzaniu.

adam445
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2023, 12:43

mieszkanie komunalne, a spółdzielnia

Post autor: adam445 » 25 maja 2023, 11:39

Na co Wy zwracaliście najwiekszą uwagę podczas zakupu mieszkania na własność?
[mod]

ODPOWIEDZ