Rejestr klauzul niedozwolonych

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 13 paź 2009, 11:28

http://www.pfrn.pl/page/812
To jak to teraz z tym naszym wynagrodzeniem jest, jak wpisujecie? procent? kwota? jedno i drugie?

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 17 paź 2009, 21:05

żaden "Szef Szefów " nie skomentował tego wyroku Sądu a szkoda . Ja już od dawna piszę w umowach z klientami 3% nie mniej niż np 6000zł + Vat . ale nie wiem czy to jest poprawne. Zaś sprawa wyłączności to jakaś totalna bzdura ! Uważam że powinni to zostawić jak było ale Sad to sąD i nic nie zrobimy chyba na to . To jakby wyłączenie z obiegu umów wyłączności i uważam że jest bez sensu bo klient łatwo się wywinie kiedy BON ogłosi taką ofertę na wyłączność jawnie ! Muszę sprawdzić w jakim rozporządzeniu są opisane zasady umowy na wyłączność . W tej sytuacji trzeba się "tajniaczyć " z ogłoszeniami na wyłączność - i wyjdzie na to że to będzie tylko wyłączność dla biura nie dla zleceniodawcy. Bardziej się martwię Kasami od stycznia ! Może to nie przejdzie .... Wszystko jest ustawiane przez Federacje - korporację do likwidacji małych BON - zostaną tylko DUżE! A szkolenia ? z tego co wiem mało kto na nie chodzi !

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 19 paź 2009, 22:19

Co tu komentować? Wyrok sądu? Jak nie napiszesz konkretnej kwoty w umowie to klient może uniknąć zapłaty prowizji.

Druga sprawa to że trzeba zmienić władze w stowarzyszeniach, a potem tych cwaniaków z federacji wywalić na zbity pysk. Do władz muszą dojsc ludzie którzy zadbają o interes nawet malych biur.

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 19 paź 2009, 22:24

Co tu komentować? Wyrok sądu? Jak nie napiszesz konkretnej kwoty w umowie to klient może uniknąć zapłaty prowizji.

Druga sprawa to że trzeba zmienić władze w stowarzyszeniach, a potem tych cwaniaków z federacji wywalić na zbity pysk. Do władz muszą dojsc ludzie którzy zadbają o interes nawet malych biur.

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 19 paź 2009, 23:00

Co tu komentować? Wyrok sądu? Jak nie napiszesz konkretnej kwoty w umowie to klient może uniknąć zapłaty prowizji.

Druga sprawa to że trzeba zmienić władze w stowarzyszeniach, a potem tych cwaniaków z federacji wywalić na zbity pysk. Do władz muszą dojsc ludzie którzy zadbają o interes nawet malych biur.

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 21 paź 2009, 12:58

Generalnie, jesli w umowie nie ma wpisanego wynagrodzenia ( a takowy należy traktować jesli jest abuzywny) to przyjmuje się wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte tak? Zwyczajowo przyjęte to jest 3%,to po pierwsze, po drugie, moje wynagodzenie nie zmieni się przy negocjacji ceny, tak było w procentach,jak dla mnie to UOKiK zrobił niedzwiedzią przysługę konsumentom.

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 22 paź 2009, 21:54

Jeżeli nie wpiszesz kwoty w zł to mogą uznać umowę za nieważną /klauzula nie dozwolona/, a wtedy nie ma zastosowania przepis o wynagrodzeniu zwyczajowym, bo nie ma umowy.
Coś mi pc zwolnił i zapisało mnie 3x.

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 28 paź 2009, 17:09

Wiesz co, no nie zgodzę się z tobą, to że w umowie jest klauzula niedozwolona nie oznacza że umowa jest nieważna.,ta klauzula nie będzie dla konsumenta wiążąca, cała umowa nadal będzie obowiązywała.

Sposób ustalania wynagrodzenia pośrednika w obrocie nieruchomościami, jak również jego wysokość powinna być określona w umowie pośrednictwa. Jeśli strony nie określiły wynagrodzenia w umowie,albo wynagrodzenie jest zapisane niezgodnie z obowiązującym prawem, a takim można teraz uznać wynagrodzenie procentowe, to art. 180 ust. 5 GospNierU wyraźnie stanowi, że pośrednikowi należy się wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach.
Według mnie jesli jest procentowe wynagrodzenie, w razie sporu uznaje się je za klauzulę niedozwoloną, czyt; nie ma jej w umowie, jesli nie ma w umowie wynagrodzenia czyt jw.
Oczywiście prościej zmienić umowe i wpisać kwotę.

Szkoda tylko że sznowni pośrednicy tak mało mają do powiedzenia na ten temat, a o wirtualnym oglądaniu,zaglądaniu do cudzych kieszeni czyt kto ile powinin brać wynagrodzenia,i rynku amerykańskim to poematy piszą.
szkoda......

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 29 paź 2009, 21:21

Masz racje, nie przekreśla to całej umowy...ale sąd może dołożyć kare za stosowanie klauzul nie dozwolonych na których w sume wyjdzie się na sporym minusie. Biuro podróży Triada ma zapłacić 40 mln zł za stosowanie klauzul niedozwolonych.

Nie win pośredników za ich mała aktywność, bo to zawód wymierający. Pozostaną tylko ci/tak im sie wydaje/ którzy wskoczą na funkcje działacza i przeglosują ustanowienie dla nich wynagrodzenia z naszych składek, tylko że w końcu sami będą musieli płacić skladki, aby je potem sobie wypłacać haha.
Działacze naganiają na szkolenia zamiast walnąć pięścią w stół że mają być one dobrowolne, jak mają inne środowiska itp.. itd...Jeszcze moment i zaczną pisac donosy na kolegów że nie zapłacili za szkolenie/oficjalnie nie podnosza swoich kwalifikacji haha/. No, ale zmieniłem temat może nadaje się to na nowy post?

denika
Posty: 19
Rejestracja: 19 mar 2006, 4:27

Post autor: denika » 03 lis 2009, 16:23

Tak jak ktoś wcześniej napisał, jest to niedźwiedzia przysługa dla naszych klientów. Chyba każdy człowiek potrafi sobie obliczyć koszty pośrednictwa mając wynagrodzenie zapisane jako % ceny nieruchomości. Uważam, że procentowy zapis wynagrodzenia jest dużo korzystniejszy dla naszych klientów.

Jeśli mieć do tego zapisu jakiekolwiek zastrzeżenia to takie, że nie jest w interesie pośrednika negocjowanie ceny. Myślę jednak, że większość osób podchodzi do tematu tak jak ja, że lepiej zarobić 10zł, niż nie zarobić 20 zł. (oczywiście to wartości przykładowe ;-)).

Waldek
Posty: 25
Rejestracja: 10 mar 2008, 14:50

Post autor: Waldek » 04 lis 2009, 12:57

Nie wiem czy w tym wypadku sąd ma rację i czy w sposób właściwy zapoznał się z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, a to dlatego, że przepis art. 180 ust. 5 stanowi w zdaniu pierwszym "Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa". Zwracam uwagę na dwa pierwsze słowa tego zapisu. Moim zdaniem procentowe wrażenie wynagrodzenia to właśnie "sposób ustalenia".Uważam, iż wyrok sądu w tym zakresie jest niezgodny z ustawą o gospodarce nieuchomościami.

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 04 lis 2009, 17:23

Obawiam się że trzeba by w tym wypadku dojść do tego co bylo pierwsze ,kura? czy jajko?, no bo równie dobrze można by uznać zapis UOGN niezgodne z zapisem art. 3 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 o cenach, na który własnie powołuje się UOKiK
I bądź tu mądry :)

Monka
Posty: 52
Rejestracja: 15 wrz 2007, 21:30

Post autor: Monka » 04 lis 2009, 17:24

Obawiam się że trzeba by w tym wypadku dojść do tego co bylo pierwsze ,kura? czy jajko?, no bo równie dobrze można by uznać zapis UOGN niezgodne z zapisem art. 3 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 o cenach, na który własnie powołuje się UOKiK
I bądź tu mądry :)

ewkaw
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2006, 11:11

Post autor: ewkaw » 06 lis 2009, 20:05

"Zamawiający za wykonanie czynności objętych niniejszą umową zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie w wysokości 3% (słownie: trzech procent) + 22% VAT ostatecznej ceny nieruchomości."

W zakwestionowanym postanowieniu umownym wynagrodzenie pośrednika za wykonaną usługę pośrednictwa zostało określone w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami tj. art. 3 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 o cenach, który stanowi, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy (

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 08 lis 2009, 19:02

Ewkaw znowu nieprecyzyjna wypowiedź. Trzeba podać cenę brutto w zł?,czy wystarczy napisać np. 3,5% brutto od ostatecznej ceny nieruchomości?

ODPOWIEDZ