Przedwstępna umowa sprzedaży...

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
katiakw
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2009, 13:29

Post autor: katiakw » 09 kwie 2009, 13:48

Chciałabym się dowiedzieć czy nie będzie problemów ze sprzedażą mieszkania na podstawie umowy cywilno-prawnej, niezatwierdzonej notarialnie. Umowa ta została podpisana 3 lata temu, jak wiadomo wówczas ceny mieszkań nie były jeszczze tak duże, więc za mieszkanie 52m została ustalona cena 52000zł. Chciałabym się dowiedzieć czy nie będzie więc problemu z podpisaniu umowy sprzedaży z tą ceną, która została zastrzeżona, iz nie może ulec zmian.
Bardzo prosze o pilna odpowiedź.

Moni20
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2009, 10:02

Post autor: Moni20 » 09 kwie 2009, 14:19

Wszystko zależy od klientów czy nie będą chcieli zmienić ceny. Byłam kiedyś na szkoleniu i mówili że w takim przypadku można zmienić cenę. Np. sprzedający może powiedzieć, że ceny rynkowe wzrosły i w związku z tym cena jest wyższa. Prawniczka prowadząca szkolenie powiedziała, że może tak być nawet w przypadku umowy przedwstępnej notarialnej. Kiedy się "burzyliśmy" powiedziała, że umowa przedwstępna to tylko wola zawarcia umowy właściwej a nie umowa właściwa.
Ale ten wzrost ceny już by musiał rozstrzygać sąd więc nie wiem komu by się to opłacało.
pozdrawiam

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 09 kwie 2009, 14:30

A czy termin zawarcia umowy przyrzeczonej został w w/w umowie zapisany?
Jeżeli nie, to Art. 389, par. 2 KC: "Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia".
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2009, 14:31 przez judas, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcin76
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2009, 20:15

Post autor: Marcin76 » 08 gru 2009, 22:48

Tu znalazłem ciekawe info o przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości: Przedwstępna umowa sprzedaży

ODPOWIEDZ