Dwa różne lokale - operaty na egzamin

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
marekb
Posty: 6
Rejestracja: 11 sty 2009, 0:54

Post autor: marekb » 05 lis 2009, 15:29

Mam pytanie szczególnie do tych, którzy niedawno zdawali, albo będą zdawać, ale już wiedzą, że są dopuszczeni do egzaminu.
W rozporządzeniu jest wprawdzie wyraźnie napisane, że w ramach praktyk kandydat przygotowuje operaty dwóch różnych nieruchomomości lokalowych, ale nam pozwalano wyceniać to samo mieszkanie (najczęściej nasze własne) w dwóch operatach (różne metody).

Potem przy nieruchomościach zabudowanych już zwracano uwagę na to, żeby nie były te same. Uspokojono nas, że ustalono z przedstawicielem do spraw praktyk w stowarzyszeniu rzeczoznawców, że te nieruchomości lokalowe mogą być te same i praktyki będą zaliczone, skoro tak nam pozwolono na początku.

Ja jednak mam obawy, czy nie będzie to powodem do niedopuszczenia mnie do egzaminu. Czy w Ministerstwie mogą zanegować te operaty, nawet jeżeli praktyka została zaliczona?

Czy ktoś z tutaj piszących też miał taką sytuację? (myślę oczywiście o nowych zasadach - 15 operatów, 3 do wyboru itd.)

Mógłbym zrobić jeszcze raz ten operat, ale na stronie tytułowej jest podpis rzeczoznawcy i pieczątka (no i adres nieruchomości , który musiałbym zmienić).

adek44
Posty: 49
Rejestracja: 09 kwie 2009, 9:06

Post autor: adek44 » 15 gru 2009, 16:49

Hmm sprawa wygląda na klasyczną sytuację olewania praktykantów. Według wszystkich znanych mi interpretacji podczas praktyk należy oszacować 15 różnych nieruchomości, więc kolego marekb masz problem. Są dwie drogi (IMO):
1. Zrobić awanturę w miejscu, gdzie była robiona praktyka polegającą na zażądaniu pisemnego oświadczenia potwierdzającego poniższe ustalenie: "Uspokojono nas, że ustalono z przedstawicielem do spraw praktyk w stowarzyszeniu rzeczoznawców, że te nieruchomości lokalowe mogą być te same i praktyki będą zaliczone, skoro tak nam pozwolono na początku." No i z tym dokumentem odwoływać się od negatywnej decyzji Komisji Egzaminacyjnej :) A ponadto złożyć cywilny pozew w Sądzie ..
2. Na chama poprzekreślać (z parafami) numerek bloku, w którym znajduje się "zdublowany" lokal. Spreparować mapki (korektor, ołówek i fru!). No i fru na egzamin.

szatan227
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2010, 20:20

Post autor: szatan227 » 08 lut 2010, 20:30

oto cytat:
§ dwóch różnych lokali stanowiących odrębne nieruchomości, w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami i metodą korygowania ceny średniej;

Dość jasno jest napisane dwóch różnych lokali a nie lokal dwoma różnymi metodami

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 11 lut 2010, 19:31

Lepiej dwa lokale- dlaczego ? Ani Komisja może się spytać dlaczego ? I nie ma tłumaczenia, że to w ramach praktyk.

ODPOWIEDZ