wartość współczynnika korekcyjnego

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Kibar
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2010, 9:32

Post autor: Kibar » 29 gru 2010, 12:07

Witam,
Mam pytanie dotyczące uzasadnienia zastosowania współczynnika korekcyjnego dla danego regionu: Kiedy się go stosuje??
W przykładowych operatach, które przeglądałem, tam gdzie się pojawią korekta o wartość współczynnika nigdy nie było uzasadnienia.

Wykonuje operat nr 8 (metoda kosztów odtworzenia realizowana z pomocą techniki szczegółowej w podejściu kosztowym).

loos71
Posty: 5
Rejestracja: 01 cze 2010, 17:58

Post autor: loos71 » 29 gru 2010, 12:38

witaj,

nie bardzo wiem jak to jest w przypadku techniki szczegółowej, tzn. wiem ze wycenia się elementy podobnie jak w szczegółowym kosztorysie budowlanym, każdy element z osobna.

jestem w trakcie a w zasadzie już po sporządzeniu projektu operatu techniką el. scalonych do pracy dyplomowej.

współczynnik regionalny powstał gdyż wszystkie wyceny w oparciu o np o scalone normatywy WACETOB, i pewnie też inne katalogi mają podane ceny średnie dla miasta Warszawy gdzie współczynnik =1

dla innych województw współczynnik (mnożnik) ten podany jest w orientacyjnych przedziałach np 0,7128-0,8211

zajrzyj do scalonych normatywów, jest tam podany algorytm obliczeń indywidualnego mnożnika przeliczeniowego dla rynku lokalnego w zależności od stawek bazowych i lokalnych, udziału robocizny w wartości obiektu.

zatem w odpowiedzi na Twoje pytanie uzasadnieniem zastosowania współczynnika korekcyjnego dla danego regionu jest charakterystyka rynku lokalnego.

jeśli się mylę to proszę mnie poprawić :)

pozdrawiam.

serekaga
Posty: 5
Rejestracja: 17 gru 2010, 21:19

Post autor: serekaga » 02 lut 2011, 13:57

a ja mam pytanie, może dla niektórych śmieszne, ale jak się do tego zabrać. Nie znam się na kosztorysach, nie posiadam też takiego, żeby móc wykonać wycenę techniką szczególową, a taki mam niestety obowiązek. Jak wy zrobiliście, czy korzystaliście z gotowego kosztorysu czy wykonywaliście taki sami? Kosztówka mnie przeraża..
Pozdrawiam wszystkich gorąco

ODPOWIEDZ