Operat szacunkowy- opłata adiacencka

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
GRAR
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2011, 0:52

Post autor: GRAR » 26 sty 2011, 1:08

Witam
Jestem obecnie w trakcie sporzadzania operatu - opłata adiacencka (wartość przed i po podziale nieruchomości)
Mam pytanie:

Działka o powierzchni np 12 000 m2 zostaje podzielona na kilkanascie działek mniejszych.
Dwie z tych działek idą pod drogi, natomiast reszta zostaje podzielona mniej więcej po równo. Z tym, że niektóre działki w wyniku podziału mają pagórki, innne dziury. Dizałki te wymagają więc jakis nakładów aby istniała możliwość ich wykorzystania.

I teraz - jak liczymy wartość tych działek po podziale.Czy mam np. grupować je, tzn 2 pod drogi liczyc osobno, 6 które mają możliwości budowy na nich bez dodatkowych nakładów i 4 na których nakłady są potrzebne?

Bo jesli tak by było to do każdej z tych trzech grup będe potzrebował oddzielną bazę, czy tak?

Nastepnie po wyliczeniu tych trzech grup (każda osobno - czyli są znowu niejako 3 wyceny) dodaję do siebie ich wartości i mam określoną wartość po podziale.

CZY TAK TO WYGLąDA CZ SIę MYLę??

koralina
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2010, 17:09

Post autor: koralina » 20 lut 2011, 19:35

grem1 pisze:Ja jestem innego zdania i robię operat korzystając z 2 zbiorów transakcji "przed" i "po". W zbiorze "przed" są inne nieruchomości, w zbiorze "po" - inne nieruchomości. Oczywiście wszystkie należą do jednego rynku.
Ale to jest moje zdanie i ja tak robię.
Mimo że temat starszawy dodam moją opinię, może komuś pomoże.
I taką wersje też popiera komisja egzaminacyjna. Miałam operat zrobiony na jednej bazie i orzekli że źle.

ODPOWIEDZ