Podatek od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w 2008r a kupno M

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
SzymonL
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2011, 19:28

Post autor: SzymonL » 12 maja 2011, 19:31

Witam,

bardzo proszę o rozjaśnienie sprawy, bo trochę się pogubiłem w zmienach przepisów podatkowych ostatnich lat.


Wiem, że w przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanej/kupionej po 1 stycznia 2009, o ile w ciągu 2 lat pieniądze zamierzam przeznaczyć na zakup własnego mieszkania, to mogę złożyć odpowiednią deklarację (pit39?) i podatku uniknąć.


Co jednak z nieruchomościami otrzymanymi w 2008 roku?


w marcu 2008 otrzymałem od rodziców ziemię rolną, została one potem przekształcona i teraz część z tych działek planujemy sprzedać (1 sprzedana 1tydz. temu, druga będzie sprzedana jutro.. ).

W tym roku będę podpisywać akt notarialny zakupu nowego mieszkania.

Proszę o wyjaśnienie, czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek mogę "przeznaczyć" (faktycznie pieniądze dla developera już w wiekszosci zostały przekazane) na zakup tego mieszkania, czyli faktycznie uniknąć placenia podatku dochodowego?

Pod jaki wymiar podatku będę podlegać jeśli wartość sprzedanych działek przekroczy wartość mieszkania? i jaka procedura mnie będzie obowiązywać?
Z tego co czytałem to nie pit39 tylko inny....


Dziękuję!

ODPOWIEDZ