umowa o współpracę z sp. z o. o.

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Stefanotis
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:09

Post autor: Stefanotis » 10 cze 2011, 14:23

Witam,
Nawiązuję współpracę (umowę cywilno-prawną) z sp. z o. o. i będę jedynym licencjonowanym pośrednikiem w tej spółce. Mam wystawić pełnomocnictwa dla osób wykonujących czynności pomocnicze, również dla zarządu. Czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć swoje interesy w umowie, np. w sytuacji, gdy ktoś popełni błąd, a ja nie będę miała na to wpływu, w konsekwencji ja dostanę naganę, albo nawet stracę licencję. Czy mogę od spółki żądać zadośćuczynienia w takiej sytuacji? Wiem, że z OC chroni interesy klienta i musi być na odpowiednią SU. Chodzi mi o to, żeby ludzie w spółce zdawali sobie sprawę z konsekwencji w sytuacji, kiedy będą działali niezgodnie ze standardami i UoGN. Jak najlepiej zapisać to w umowie? Pozdrawiam

Permek
Posty: 13
Rejestracja: 29 paź 2009, 20:15

Post autor: Permek » 10 cze 2011, 16:19

Sądzę, że z prawnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby twoja współpraca z osobami wykonującymi czynności pomocnicze była uregulowana we wiążącej was umowie cywilno-prawnej, regulującej m.in. zakres wykonywanych czynności pomocniczych, sposób nadzoru nad tymi osobami, w tym np. kary umowne za nieprzestrzeganie umowy, do której załącznikiem byłoby pełnomocnictwo - istnieje bowiem swoboda umów i tylko od stron zależy, jak uregulują wiążacy ich sosunek prawny. Nie znam przepisu, który wyłączałby taką możliwość. Problemem poważniejszym wydaje się natomiast kwestia właściwego uregulowania nadzoru nad tymi osobami, bowiem trudno sobie wyobrazić kontrolę własnego pracodawcy - zarządu spółki. Proponuję zwrócić uwagę na dwie kwestie, po pierwsze zawieranie umów pośrednictwa przez spółkę, dobrze by było gdybyś miał na to jakiś wpływ, po drugie konieczność raportowanie okresowego do ciebie - żeby posiadać informacje jakie czynności podejmuje spółka w ramach zawartych umów w celu możliwości wcześniejszego zainterweniowania. Ogólnie w mojej ocenie taka konstrukcja współpracy nie jest prosta.
pozdrawiam

Stefanotis
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:09

Post autor: Stefanotis » 13 cze 2011, 16:29

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś. Zgadza się, taka współpraca nie jest prosta. Zobaczymy...

Pozdrawiam serdecznie

ODPOWIEDZ