WERYFIKACJA OPERATóW DO EGZAMINU PRZEZ KOMISJę

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
aniau
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2010, 10:33

Post autor: aniau » 26 paź 2011, 9:35

Witam,
Nurtuje mnie takie pytanie - w jaki sposób Komisja weryfikuje operaty złożone go egzaminu, tj. w I fazie?
A dokładnie chodzi mi o dane osobowe właściceli wycenianych n-ści.
Mam kilka operatów, gdzie właściciele nie zgodzili się na ujawnienie swoich danych osobowych (dane nieruchomości tak, ale ich dane osobowe nie). Więc w operacie w rubryce właściciel wstawie XX, w protokole z badania KW-tak samo; problem jest z wypisem z rejestru gruntów, bo tam jest podane imię nazwisko i adres właściciela. Poradzono mi, abym zakresliła te dane np. korektorem.
1.Pytanie: Czy komisja nie odrzuci operatu tylko dlatego, ze wypis jest "pokreślany" (chociaz orginalny z pieczątkami)
2. Czy Komisja może/ma prawo sprawdzić dane właścicieli, np. zadzwonić do Starostwa o podanie danych właścicieli danej działki?
Sprawdzić czy dana n-ść w danej miejscowosci faktycznie istnieje mozna łatwo na portalu internetowym, ale nurtuje mnie to czy Komisja można "dojść" do właścicieli n-ści które wyceniam. Po prostu chciałabym uniknąć sytuacji, w której ktoś z W-wy dzwoni do włascicieli n-sci którą wyceniam z pytaniem czy Pan napewno jest włascicielem tej n-sci. zwłaszcza, że ta osoba prosiła mnie o nie ujawnianie swoich danych.
Uff!!

Badzo proszę o odpowiedź. Może ktoś rozwieje moje wątpliwości i napisze jak to jest.

Z góry dziekuję :)

koczka_wfd
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2010, 22:05

Post autor: koczka_wfd » 03 lis 2011, 21:20

Ja mam podobne pytanie. Tylko w zakresie nieruchomości porównywanych. Czy do takich operatów można przyjąć oferty zgłoszone na rynku czy li tylko i wyłącznie akty notarialne wchodzą w rachubę ????????
Wiadomo jak jest z notariuszami a już w małych miejscowościach to dane do operatu (prawdziwe) musiałabym zebrać z kilku lat wstecz. Co o tym sądzicie ?????

SARKAZ
Posty: 9
Rejestracja: 27 paź 2009, 13:06

Post autor: SARKAZ » 03 lis 2011, 21:25

a do czego tu notariusz potrzebny? Wszystko w wersji skondensowanej bierzecie z urzędu miasta lub starostwa:) co do weryfikacji, to wydaje się technicznie niewykonalne sprawdzenie/zweryfikowanie wszystkich danych zawartych w projektach operatów. Z drugiej zaś strony zdarzały się przypadki weryfikacji niektórych danych, o czym prowadzący praktyki często nam wspominali. Bardzo trudno wykonać idealnie wszystkie projekty bazując jedynie na danych rynkowych, jednak z naciąganiem rzeczywistości należy postępować bardzo ostrożnie - wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

koczka_wfd
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2010, 22:05

Post autor: koczka_wfd » 04 lis 2011, 9:11

W sprawie notariuszy to miałam na myśli że ich sprawozdawczość do urzędu miasta lub starostwa nie jest terminowa i uzbierać podobne nieruchomości opierając się na tych danych to musiałabym zebrać z kilku lat. I liczyć wtedy trend czasowy (rynek zmieniał się ) to wtedy to wyjdą bzdury...

ODPOWIEDZ