koszty pozyskania i zrywki

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
bartek
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:36

Post autor: bartek » 25 sty 2012, 22:54

Jeśli w nadleśnictwie uzyskuję ceny drewna tzw. loco las po zrywce, to czy trzeba je jeszcze korygować o koszty pozyskania i zrywki ? W moim nadleśnictwie twierdzą, że nie znają kosztów pozyskania i zrywki poszczególnych sortymentów drewna i że takie informacje można uzyskać tylko w ZUL-ach. Jak sądzicie, czy to możliwe żeby nadleśnictwo nie miało takich danych ?

Radsad
Posty: 32
Rejestracja: 10 sty 2007, 21:10

Post autor: Radsad » 28 sty 2012, 10:31

Trudności z uzyskaniem danych z nadleśnictw to standard. Z reguły nie prowadzą nawet zestawień w przedmiocie ceny średniej ważonej z uwzględnieniem sortymentów użytkowych drewna. Można uzyskać zazwyczaj przybliżone/szacunkowe koszty pozyskania i zrywki.

census
Posty: 11
Rejestracja: 21 lip 2010, 12:30

Post autor: census » 01 lut 2012, 11:10

Koszty pozyskania i zrywki oparte są na cenie roboczogodziny i ilości roboczogodzin przewidzianej dla danego sortymentu, z uwzględnieniem chyba też innych czynników. Tak jak napisał przedmówca, można uzyskać jedynie średnie przybliżone koszty. Z własnego doświadczenia wiem, że Nadleśnictwa nie mają ochoty dzielić się danymi na temat ilości pozyskanego/sprzedanego drewna (co jest niezbędne do policzenia średniej ważonej ceny drewna). Niezrozumiałe jest to dla mnie tym bardziej, że nie są prywatną firmą, a gospodarują mieniem Skarbu Państwa, wiec "naszym wspólnym". Zresztą zależy to w dużej mierze od "widzi mi się" Nadleśniczego. W róznych Nadleśnictwach róznie to bywa.
Zauważyć jednak należy, że po nowelizacji rozp. o wycenie zmienił się zapis dotyczący ceny drewna. Wcześniej było "cena skorygowana o koszty pozyskania i zrywki", teraz jest "cena uwzględniająca koszty pozyskania i zrywki". W moim rozumieniu cena po której nadleśnictwo sprzedaje drewno zwiera już w sobie koszty pozyskania i zrywki (koszty te są doliczone do ceny samego drewna), a więc uwzględnione. Poprawcie jeśli się mylę.

kabaczek124
Posty: 39
Rejestracja: 29 wrz 2010, 11:28

Post autor: kabaczek124 » 03 lut 2012, 13:40

1. Dostęp można uzyskać do tych danych na podstawie złożonego wniosku zgodnie z zarządzeniem nr 8 dyrektora generalnego LP z dnia 27 stycznia 2010, a jeżeli będzie opór to powołać się na art. 155p.3 uogn

2. przy wycenie wartości drewna na pniu należy wartość wziętą z cennika skorygować (odjąć koszty lub przemnożyć współczynnikiem kosztów) o koszty pozyskania i zrywki. Wynika to z oczywistego faktu że wartość drzewostanu wg wartości drewna na pniu JEST mniejsza niż wartość drewna uzyskanego z tego drzewostanu które można nabyć od nadleśnictwa "loco" las po zrywce. Ktoś przecież musi te drewno pozyskać a następnie przemieścić do najbliższej drogi lub składnicy. Koszt pozyskania i zrywki jest niebagatelny i może stanowić 20-30% ceny średniej drewna.Zmiana zapisu w "nowym" rozporządzeniu ma charakter doprecyzowujący (zgodnie z wyjaśnieniami do projektu zmian) a nie zmieniający metodykę wyceny.

(oczywiście trochę inaczej jest w przypadku cennika na drewno pozyskiwanego samowyrobem - ale dotyczy to głównie "opału")
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 13:48 przez kabaczek124, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ