Dane ze spółdzielni, wypisy z ewidencji i rejestru.

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
gawrix
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2012, 12:20

Post autor: gawrix » 19 lut 2012, 12:51

Rozpocząłem praktykę w zakresie wyceny nieruchomości. Przygotowywanie projektów operatów rozpocząłem od wycen lokali (metodą porównawczą) oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (ograniczone prawo rzeczowe).

Posiadam kopie aktów notarialnych oraz numery Ksiąg Wieczystych (przejrzę w internecie), natomiast do wykonania projektów operatów (tych ale także kolejnych) niezbędne będą mi dane ze spółdzielni mieszkaniowej oraz wypisy z rejestru gruntów oraz ewidencji budynków i lokali. Nie otrzymam ich od właścicieli lokali, nie zdobędzie ich dla mnie także prowadzący praktyki (prowadzi działalność w dużej odległości od miasta, w którym znajdują się lokale).

Otrzymałem od mojego prowadzącego praktykę Rzeczoznawcy pełnomocnictwo z podpisem i pieczątką.

Pytania:
1. Czy spółdzielnia powinna mi udostępnić dane o danym lokalu, przekaże zaświadczenie o przydziale lokalu, udostępni wykaz transakcji spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu ?

2. Czy miejscowy dla danej nieruchomości Zarząd/Wydział Geodezji i Katastru udostępni mi wgląd zasobu materiałowego dla celów związanych z szacowaniem nieruchomości ?

3. Nigdy nie korzystałem z takiego zasobu, co w nim znajdę ? Czy znajdę tam dane z rejestru gruntów i ewidencji budynków / lokali ?

4. Czy jest sens płacić za wgląd do zasobu (ok. 40,00 zł) czy lepiej wnieść wniosek o wypis z rejestru i ewidencji ? Jako osoba nie będąca właścicielem lokalu (ale wyceniająca lokal - interes prawny) otrzymam pozytywną odpowiedź ?

ODPOWIEDZ