Jak oszacować/wycenić do sprzedaży niezbyt typową nieruchomość?

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
Stanley99
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 9:30

Post autor: Stanley99 » 26 sty 2012, 12:09

Witam

Wiadomo : jeśli ktoś chce coś sprzedać, to chciałby jak najdrożej, najkorzystniej, najszybciej, etc.; z drugiej strony przedmiot sprzedaży jest warty tyle ile zań zapłaci kupujący. Itp. banały.
Dodam na wstępie, że zanim jednak postanowiłem tu napisać, trochę już pobuszowałem w sieci, poczytałem trochę porad, artykułow, dyskusji, ofert, etc.
Ale do rzeczy:
Odziedziczyłem nieruchomość, którą chcę sprzedać: grunt (liczony w ha) położony w ogólnie dosyć atrakcyjnych (jako region) górzystych okolicach (piękne widoki, etc), jakkolwiek we wsi położonej trochę na uboczu, niezbyt blisko jakichś bardziej znanych, atrakcyjnych turystycznie miejscowości (najbliższa: kilkanaście km). Grunt według mojej oceny ma raczej tylko walory rekraacyjne (np. można sobie po nim pospacerować, pogrillować, poopalać ;-)), większość jest położona na zboczu dosyć stromego pagórka, ziemia słabej klasy. Na terenie znajduje się rozpoczęta budowa, ale tu też jest pewien problem: to co zbudowano do tej pory, nie jest typowym budynkiem. Określiłbym raczej jako pomieszczenia gospodarcze, lecz dosyć rzekłbym oryginalne, przeszklone, w których można spędzić np. weekend. Np. jest już mała łazienka i kuchenka, jest również nowy garaż, doprowadzony prąd. Budowa właściwego domku mieszkalnego miała nastąpić później, dysponuję nawet projektem.

Próbowałem rzecz jasna, na podstawie znalezionych porad robić jakieś rozeznanie w internecie, porównanie ofert, itd. Sęk w tym, że nie potrafiłem znaleźć nawet choć trochę podobnych ofert z okolicy - raz, że ze względu na wspomnianą lokalizację trochę na "uboczu", dwa nietypową zabudowę, która jednak według mnie ma przecież jakąś wartość . Trzy: mieszkam dosyć daleko i jeśli chodzi o ceny w ogóle nie znam realiów tamtych okolic.

I teraz moje pytanie: do kogo, według Was, w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o wycenę? Aby, jak to się mówi: mieć jakiś w miarę wiarygodny punkt odniesienia (wiem oczywiście, że cena realnej sprzedaży to już całkiem inna spawa). Do rzeczoznawcy? (nigdy nie korzystałem z usług, ale wiem, wiem - nie są za darmo ;-)) A może do dwóch, aby skonfrontować wyniki? I skąd rzeczoznawców? - domniemywam mieszkających najbliżej nieruchomości, przypuszczam najlepiej zorientowanych w tamtych okolicach.
A może inne propozycje?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, 12:30 przez Stanley99, łącznie zmieniany 1 raz.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 19 lut 2012, 23:29

Rzeczoznawca może zrobić wycenę ale standardowo wykonana nie będzie zbyt wiarygodna.
Nie znaczy, że jest złym fachowcem, ale do wyceny rynkowej bierze się do porównania transakcje sprzedaży nieruchomości podobnych z tego rejonu. Jak piszesz jest nietypowa i nawet nie ma podobnych ofert sprzedaży.
Czarna dziura.
Nie znaczy że nie jest to dobra nieruchomość.
Musisz obiektywnie ocenić jej plusy i minusy oraz do kogo może być kierowana oferta. Czy będzie to działka rekreacyjna, mieszkaniowa, czy może być pod jakąś działalność np. turystyczną.
Niektóre nieruchomości które dla jednych są bezwartościowe dla drugich mogą być cenne.
Jak się na tym nie znasz i mieszkasz daleko to taniej Ci wyjdzie jak zlecisz sprzedaż jakiejś agencji nieruchomości, od tego one są.
Czy ma być to agencja w okolicy sprzedawanej nieruchomości czy nie, nie jest tak istotne jak to aby miała możliwość szukania kupców w większym regionie kraju i oczywiście zajęła się tym poważnie.

Stanley99
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 9:30

Post autor: Stanley99 » 06 mar 2012, 8:14

Witam

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Oczywiście ogólnie zgadzam się z powyższym. Zwłaszcza z tym, że to co dla kogoś nie jest godne najmniejszej uwagi, dla innego może być bardzo interesujące. Jak to mówią: "każda zmora znajdzie swego amatora" ;-) Odnośnie "czarnej dziury": być może nie jest aż tak bardzo czarna - może to ja nie potrafię wyszukać zbliżonych ofert w okolicy.
Główny sęk (tak mi się wydaje) dotyczy oszacowania tej rozpoczętej budowy. Ponieważ jak wspominałem, to co do tej chwili powstało nie jest typowym np. domkiem (np. w stanie surowym, itp.). Aczkolwiek dzięki np. doprowadzonemu prądowi, wodzie z własnego ujęcia, pomieszczeniom które określam jako gospodarcze, łazience, kuchence już w tej chwili można spędzać w całkiem znośnych warunkach weekend, czy niedużą ekipą nawet urlop.
Dlatego pomyślałem o rzeczoznawcy, żeby mieć jakiś punkt wyjścia, odniesienia.
Proponujesz udać się do agencji nieruchomości. Ale w tym przypadku chyba to ja muszę określić przynajmniej wstępną cenę? Ponadto załóżmy jeśli to będzie biuro z moich okolic, to jakoś nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak może sprzedawać, czy nawet choćby wstępnie doradzać np. jeśli chodzi o oszacowania wartości, bez obejrzenia nieruchomości na miejscu? No chyba, że pracownik/przedstawiciel tam pojedzie (np. ze mną) i naocznie zobaczy jak sprawy się mają. Czy to tak funkcjonuje?

Pozdrawiam -

Stanley
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 8:19 przez Stanley99, łącznie zmieniany 1 raz.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 06 mar 2012, 17:04

Koniecznie musi być to ktoś co się poważnie zajmie tą sprawą.
Samo zgłoszenie do agencji nic nie da.
Powiedzmy szczerze dadzą do bazy i może się uda.
To nie ma sensu - tylko narazi ciebie na koszty.
Problem jest z dojazdami.
Nie wystarczy raz tam pojechać.
Aby sprzedać nieruchomość trzeba być tam kilka a nawet kilkadziesiąt razy. Nie tylko z klientami oglądającymi ale i z powodu samego załatwienia formalności i dopilnowania wszystkiego.
Musisz więc szukać kogoś na miejscu (tam gdzie jest ta nieruchomość). Natomiast dobrze aby miał kontakty w innych regionach kraju. To zwiększy pole poszukiwań potencjalnych klientów.

Stanley99
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 9:30

Post autor: Stanley99 » 09 mar 2012, 6:11

Witam

Czyli jednak dobrze kombinowałem: szukać agencji raczej z okolic, regionu lokalizacji nieruchomości. Inna sprawa, jak rozpoznać, odróżnić, wybrać tę, która zajmie się sprawą rzetelnie i poważnie?...
A z kolei tutaj naczytałem się peanów o wyższości sprzedaży na wyłączność:
http://www.kgn.pl/index.php?p=53
Hm...

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Przesłałem Ci coś na priv. Jeśli można prosić o odpowiedź...

ODPOWIEDZ