zaliczka na umowie przedwstepnej kupna-sprzedazy domu

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
mlodix1
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2012, 19:17

Post autor: mlodix1 » 25 kwie 2012, 19:40

niedawno podpisałem przedwstepna umowe kupna sprzedazy domu i na poczet wpłaciłem zaliczkę nie zadatek sprzedającemu a agentowi prowizje 1.5% od sprzedaży , po podpisaniu umowy okazało sie że warunki kredytowe są całkiem inne niż te o których była mowa wczesniej i niestety nie możemy sobie pozwolić na taki kredyt. czy w tym momencie możemy sie wycofać z umowy bez podania powodu i odzyskać zaliczke bo słyszałem ze zawsze jest zwrotna natomiast podejrzewam że prowizja agentowi przepadnie bardzo prosze o opinie! dziekuje

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 25 kwie 2012, 20:25

o tym czy mamy do czynienia z zaliczką czy też zadatkiem decyduje nie nazwa lecz ogół okoliczności związanych z jej
przekazaniem oraz treść umowy przedwstępnej.
Zaliczka zawsze podlega zwrotowi, niezależnie od tego jakie są przyczyny niedojścia do skutku umowy.
Co do wynagrodzenia pośrednika, również bez zapoznania się z treścią umowy nie sposób udzielić odpowiedzi.
Zwracam uwagę, że dobrze napisana umowa pozwoliłaby Panu uniknąć podobnych dylematów i ewentualnych problemów związanych z wycofaniem się z umowy.

ODPOWIEDZ