czy mogę wynegocjować prowizję po podpisaniu umowy??

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
amtii7
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:43

Post autor: amtii7 » 26 mar 2012, 13:48

Witam,
mam podpisaną z biurem nieruchomości 2 umowy sprzedaży;
1. na dom z prowizją 3000 netto
2. na pole - 2000 netto
Biuro podesłało mi klienta na sprzedaż domu, ale klient zainteresował się również zakupieniem pola, ale ja mu o tym powiedziałem.
W drugiej umowie jest taki zapis: że muszę zapłacić wynagrodzenie nawet w przypadku sprzedaży po rozwiązaniu umowy bez udziału pośrednika osobie wskazanej przez pośrednika. Czy jeśli teraz wypowiedziałbym umowę z biurem to i tak muszę zapłacić prowizje za sprzedaż pola?

Poza tym mam jeszcze jedno pytanie, kwoty zostały ustalone odpowiednio 3000 i 2000 netto, wtedy kobieta z biura nieruchomości wyceniła mi dom na 78 000 a pole na 38 000, to razem daje 116 000. Kupiec obecnie mi oferuje za wszystko 70 000, czy jeśli bym mu sprzedał za taką kwotę to mam prawo do negocjacji wynagrodzenia pośrednika? Prowizja jest wpisana na stałe, ale wynosi w przybliżeniu 5%. Jeśli biuro nie zgodzi się na obniżkę, to realnie będę musiał zapłacić 10%!!!!!
Bardzo prosze o pomoc w tej kwestii.

Z góry dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam

Adrian Gozdera
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2012, 17:41

Post autor: Adrian Gozdera » 26 mar 2012, 22:32

Z tym wypowiedzeniem to nie wiem jakie masz na umowie pośrednictwa zapisy. Najlepiej sprawę skonsultować z prawnikiem. Natomiast jeśli chodzi o prowizję to podpisałeś na własną odpowiedzialność ją, prowizja obowiązuje taka jaka jest w umowie. Błędem jest podpisywanie umów pośrednictwa z określonymi kwotami, ponieważ zazwyczaj jest tak, że cena ofertowa jest negocjowana i dochodzi do właśnie takiej sytuacji jaką opisałeś że z 3% robi się 6%. Jeśli za zerwanie umowy nie ponosisz żadnych kosztów lub gdy są one mniejsze od kwoty prowizji jaką musiałbyś zapłacić to rozważyłbym taką opcję.

amtii7
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:43

Post autor: amtii7 » 27 mar 2012, 8:03

W jaki sposób będzie interpretowany taki fakt: ja sprzedaję dom + pole, klient podpisał umowę z biurem tylko na kupno domu. W sprawie sprzedaży pola ja się dogadałem z klientem, ja mu o tym powiedziałem. Pośrednik nie wskazał pola kupcowi tylko ja. Czy teraz biuro może żądać wynagrodzenia za pośrednictwo sprzedaży pola?

Stach
Posty: 42
Rejestracja: 18 paź 2011, 19:14

Post autor: Stach » 27 mar 2012, 23:08

Spróbuj gdzieś to rozwiązać jak najmniejszymi kosztami, prawnik nie zrobi tego za darmo i powiekszysz jeszcze koszty jeżeli nie uda się zinterpretować przepisów na twoją korzyść.

Adrian Gozdera
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2012, 17:41

Post autor: Adrian Gozdera » 29 mar 2012, 20:23

Skontaktowałem się z prawnikiem, który obsługuje moją firmę i mogę od razu Ci powiedzieć, że nie warto omijać prowizji biura nieruchomości. Jeśli weszliby na sprawę sądową to wygraliby z Tobą proces. Podpisałeś świadomie umowę pośrednictwa i ona Cię zobowiązuje do przestrzegania zapisów, ale jest wyjście: postaraj się dogadać z kupcem, aby zapłacił Ci o 3 tys. więcej za dom i o 2 tys. więcej za pole o ile to jeszcze możliwe. Oczywiście nie mów mu, że chcesz sobie koszty prowizji przenieść na niego uargumentuj to w jakiś inny sposób. Jeżeli jest mocno zainteresowany zakupem tych nieruchomości to dołoży tą kwotę, a jeżeli nie taką to chociaż 50% tego, zawsze to coś. Zmniejszysz w ten sposób swoje koszty.

amtii7
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:43

Post autor: amtii7 » 30 mar 2012, 9:14

A jeśli podpisałbym 2 akty notarialne, jeden na sprzedaż domu a drugi na sprzedaż pola i bym nie pokazał aktu na sprzedaż pola, to czy biuro ma jakieś możliwości na sprawdzenie tego czy sprzedałem pole?

loos
Posty: 10
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:55

Post autor: loos » 30 mar 2012, 15:59

"W drugiej umowie jest taki zapis: że muszę zapłacić wynagrodzenie nawet w przypadku sprzedaży po rozwiązaniu umowy bez udziału pośrednika osobie wskazanej przez pośrednika. Czy jeśli teraz wypowiedziałbym umowę z biurem to i tak muszę zapłacić prowizje za sprzedaż pola?"

sprawdź klauzule niedozwolone gdyż powodują nieważność umowy.

http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.ns ... rchMax=500


ma możliwość sprawdzenia, pośrednicy nie głupi, czasem sprawdzają co się dzieje z "ich" nieruchomościami. I wtedy upomnienie/pozew o zapłatę wynagrodzenia. Jeżeli faktycznie pośrednik wykonał pracę to mu się należy wynagrodzenie jak każdemu, umowa pośrednictwa jest umową starannego działania nie skutku.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 18 kwie 2012, 14:19

Amtii7- a dlaczego chcesz nie płacić pośrednikowi, jeżeli ten wykonał swoją pracę?
Czy chciałbyś aby Tobie nie zapłacono za twoją pracę?
Jeżeli sądzisz, że zrobił coś źle ok nie ma sprawy pogadaj z nim i albo mu nie płać albo zapłać mniej ale jeżeli wykonał swoją robotę dobrze to jak można w ogóle pomyśleć aby nie zapłacić?

jurasie
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2012, 7:31

Post autor: jurasie » 06 maja 2012, 20:02

niestety amtii-7 nie chce płacić za czyjąś pracę. Przykre jest, że umowa jest dobra jak trzeba rozreklamować nieruchomość a próbuje się ją podważyć jak trzeba zapłacić.

amtii7
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:43

Post autor: amtii7 » 09 maja 2012, 13:38

Już dogadałem się z pośrednikiem, trochę obniżył mi prowizje i mu zapłaciłem.
A swoją drogą to był mój błąd, że w umowie nie było zapisu o procentowej prowizji. W ten sposób prowizja wyszła 10 % (kiedy standardem jest 3-5%), nigdzie nie ma takiej prowizji i to też jest przykre, że pośrednicy chcą jak najwięcej zarobić wykorzystując czyjąś nieuwagę.

ODPOWIEDZ