Jakie są skutki prawne , gdy pośrednik. oraz...

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 15:07

Bez uzgodnienia ze sprzedającym zmieni cene nieruchomości i narazi go na straty?
co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedarzy nieruchomości?.
z góry dziękuję za pomoc drogich forumowiczów.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 sie 2012, 16:17

> cubix199 napisał:

> Bez uzgodnienia ze sprzedającym zmieni cene nieruchomości i narazi go na straty?
co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedarzy nieruchomości?.
z góry dziękuję za pomoc drogich forumowiczów.

======================================================

nie znam bliżej sprawy, ale jeżeli pośrednik zmieni cenę, sprzedający pewnie nieruchomości nie sprzeda, czyli pośrednik nie zarobi. Być może będzie mógł dochodzić odszkodowania i zawiadomi KOZE. Trudno powiedzieć nie znając szczegółów.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Teoretycznie, tylko zobowiązanie do sprzedaży/zakupu i określenie jego przedmiotu i ceny (choć co do ceny, to są różne opinie) oraz daty wydania przedmiotu umowy sprzedaży. Oczywiście to tylko teoria i absolutne minimum. W praktyce spotyka się umowy przedwstępne dużo bardziej rozbudowane. Treść umowy przedwstępnej zależy od konkretnej sytuacji, czyli dobra umowa zawsze powinna być pisana pod konkretną transakcję.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
Pozdrawiam
Artur Rosiński
Ostatnio zmieniony 23 sie 2012, 16:20 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 16:30

Zleciłem sprzedarz mieszkania za 145 tyś zł . a Pośrednik bez Mojej wiedzy wpisał w umówię przedwstepnej 130 tyś wogólę nie informując Mnie o tejże zmianie . umowę przedwstępną podpisałem ale nie podpisywałem żadnego aktu notarialnego . podpisując umowę przedwstępną uwieżyłem pośrednikowi a on niestety chcę zrobić Mnie w konia . co mogę zrobić w tej sytuacji ?

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 sie 2012, 16:39

> cubix199 napisał:

> Zleciłem sprzedarz mieszkania za 145 tyś zł . a Pośrednik bez Mojej wiedzy wpisał w umówię przedwstepnej 130 tyś wogólę nie informując Mnie o tejże zmianie . umowę przedwstępną podpisałem ale nie podpisywałem żadnego aktu notarialnego . podpisując umowę przedwstępną uwieżyłem pośrednikowi a on niestety chcę zrobić Mnie w konia . co mogę zrobić w tej sytuacji ?

Skoro podpisał Pan taką umową, to trudno będzie to "okręcić". Jeżeli umowa nie była w formie aktu notarialnego, to kupujący nie zmuszą Pana przed sądem do sprzedaży mieszkania. Pozostaje kwestia rozliczeń pomiędzy Państwem. Jeżeli otrzymał Pan zaliczkę a nie zadatek, to większego problemu nie będzie. Kupujący mają jedynie roszczenia odszkodowawcze, ale w praktyce mało kto z tego korzysta. Jeżeli otrzymał Pan zadatek i kupujący nie zgodzą się "załatwić sprawy" ugodowo
trzeba będzie sprzedać nieruchomość po cenie z umowy przedwstępnej, albo pożegnać się z zadatkiem (2x). Oczywiście, zawsze można liczyć na to, że kupujący nie dostaną kredytu i jakoś to będzie.

Trudno będzie udowodnić coś pośrednikowi, bo pewnie będzie się bronił iż to Pan obniżył cenę i potwierdził to podpisaniem umowy przedwstępnej.

Podsumowując, trudna sprawa.

cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 16:50

można udowodnić pośrednikowi na podstawie rozmów telefonicznych , bilingów? . nie brałem żadnej zaliczki a zadatek wpłacił jako formę zadłużenia mieszkania . jeżeli na sto % udowodnię pośrednikowi iż sam zmienił wartość nieruchomości .wówczas jakie będą konsekwencje ?

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 sie 2012, 17:01

> cubix199 napisał:

> można udowodnić pośrednikowi na podstawie rozmów telefonicznych , bilingów? . nie brałem żadnej zaliczki a zadatek wpłacił jako formę zadłużenia mieszkania . jeżeli na sto % udowodnię pośrednikowi iż sam zmienił wartość nieruchomości .wówczas jakie będą konsekwencje ?

Jeżeli uda się Panu to udowodnić, wówczas można żądać odszkodowania w wysokości różnicy w cenie, zwrot kosztów sądowych i zastępstwa procesowego (zakładam, że sam pieniędzy nie "odda" i potrzebny będzie proces). Poza tym można żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Oczywiście, jeżeli wygra Pan spór w sądzie/zawrze ugodę.

pozdrawiam

Artur Rosiński

cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 17:17

> prawnicy-nieruchomosci.pl napisał:

> > cubix199 napisał:

> można udowodnić pośrednikowi na podstawie rozmów telefonicznych , bilingów? . nie brałem żadnej zaliczki a zadatek wpłacił jako formę zadłużenia mieszkania . jeżeli na sto % udowodnię pośrednikowi iż sam zmienił wartość nieruchomości .wówczas jakie będą konsekwencje ?

Jeżeli uda się Panu to udowodnić, wówczas można żądać odszkodowania w wysokości różnicy w cenie, zwrot kosztów sądowych i zastępstwa procesowego (zakładam, że sam pieniędzy nie "odda" i potrzebny będzie proces). Poza tym można żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Oczywiście, jeżeli wygra Pan spór w sądzie/zawrze ugodę.

pozdrawiam

Artur Rosiński

Serdecznie dziękuję Panie Arturze ;-) narazię to wszystko o co chciałem spytać . pozdrawiam i miłego dnia życzę ;-)

cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 17:44

ahh . jeszcze jedno . w jakich okolicznościach mogę zerwać umowę z pośrednikiem nieruchomości ?

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 sie 2012, 17:49

jeszcze można rozważyć wystąpienie z powództwem z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego tj powództwo o ustalenie ważności umowy.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 23 sie 2012, 17:58

co do zerwania umowy, to wolałbym się nie wypowiadać, aby Panu nie zaszkodzić. Nie znam całej sprawy, a pochopne zerwanie umowy może wiązać się z zapłatą np kary umownej czy odszkodowania.
Niemniej jednak warto rozważyć, czy jeżeli pośrednik działa na Pana szkodę, czy nie jest to wystarczający powód do zerwania umowy w trybie natychmiastowym. Nie wiem, trudno powiedzieć.

pozdrawiam
Artur Rosiński

cubix199
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:02

Post autor: cubix199 » 23 sie 2012, 18:06

> prawnicy-nieruchomosci.pl napisał:

> co do zerwania umowy, to wolałbym się nie wypowiadać, aby Panu nie zaszkodzić. Nie znam całej sprawy, a pochopne zerwanie umowy może wiązać się z zapłatą np kary umownej czy odszkodowania.
Niemniej jednak warto rozważyć, czy jeżeli pośrednik działa na Pana szkodę, czy nie jest to wystarczający powód do zerwania umowy w trybie natychmiastowym. Nie wiem, trudno powiedzieć.

pozdrawiam
Artur Rosiński

a czy istnieje coś takiego że . w sytuacji gdy jestem osobą "niezdolną do samodzielnej egzystencji" i dlatego między innymi pośrednik wykorzystał to . mogę wystąpić do sądu o przyznanie Mi pełnomocnika tj adwokata ?

ODPOWIEDZ