Jak jest poprawnie?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mila
Posty: 74
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:31

Post autor: mila » 03 lis 2006, 9:47

Stosowanymi przez inwestorów miernikami efektywności inwestycji są:
a. wewnętrzna stopa zwrotu (IRR);
b. współczynnik wzrostu inflacji;
c. wartość zaktualizowana netto (NPV).

Proszę o pomoc. W niektórych testach mam zaznaczone tylko A, w innych AC. Może ktoś ma pewnośc jak powinno być dobrze. Dziękuję

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 lis 2006, 10:21

Wydaje mi się, że powinno być A i C. NPV czyli wartość zaktualizowana netto to różnica pomiędzy zdyskontowanymi wpływami a wydatkami związanymi z przedsięwzięciem, w pewnej perspektywie czasu. Przepływy pieniężne dyskontowane są na moment początkowy przedsięwzięcia. Metoda ta jest używana jako miernik efektywności przedsięwzięcia, bowiem określa o ile zmieni się wartość przedsiębiorstwa.

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 03 lis 2006, 10:49

Oprócz wewnętrznej stopy zwrotu i wartości zaktualizowanej netto do wskaźników efektywnosci inwestycji jeszcze można dodać okres zwrotu zdyskontowany, czyli sprowadzony do teraźniejszości oraz wskaźnik efektywnosci inwestycji, często nazywany też wskaźnikiem zyskowności lub wskaźnikiem rentowności. Okresla on stopień nadwyżki przepływów pieniężnych netto do nakładów inwestycyjnych.

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 03 lis 2006, 11:44

Coś mi się wydaje, że efektywność inwestycji mierzymy odnosząc się głównie do stopy zwrotu. Reszta to czynniki w znacznym stopniu niezależne od inwestora, raczej trudne do przewidzenia w czasie. Wartość zaktualizowana netto to chyba wartość czegoś w danej chwili, zatem jest to słaby miernik efektywności inwestycji w czasie przyszłym. Wobec powyższego najbardziej trafną wydaje mi się odpowiedź A.
Tak tylko sobie pomyślałem, bo tak na 100%, to nie wiem :)

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 03 lis 2006, 11:48

W uzupełnieniu myślę sobie, że stopa zwrotu w dużym stopniu zależy od sposobu wykarzystania przedmiotu, a zatem może nam posłużyć jako miernik efektywności zamierzenia, gdyż na tej podstawie możemy określić w przybliżeniu jej wielkość (stopy zwrotu oczywiście). :)

Conrado
Posty: 52
Rejestracja: 21 wrz 2006, 4:42

Post autor: Conrado » 03 lis 2006, 16:23

Jest to pytanie nr 772 opublikowane przez Ministerstwo.
W opracowaniach sprzedawanych przez jedno z biur prawidłową odpowiedzią jest A i C.

ODPOWIEDZ