Jak wynająć mieszkanie spółdzielcze?

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
Grappa
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2012, 23:54

Post autor: Grappa » 13 lis 2012, 0:01

Witam,
wraz z moją Narzeczoną planujemy razem zamieszkać. Wynajem mieszkania jednak sporo kosztuje a nie gwarantuje stałego lokum, bo przecież zawsze mogą Cię z niego wyrzucić. Zastanawialiśmy się nad spółdzielnią mieszkaniową. Wiem, że można tak jakby "wykupić" mieszkanie w budynku, który dopiero będą stawiać wpłacając 30% wartości mieszkania. Jednak to pewnie sporo kasy i jeśli się jej nie ma to trzeba na ten wkład wziąć kredyt. Jest też opcja kredytu hipotecznego, ale ciężko go dostać no i wizja 20 lat na kredycie też nie jest kolorowa.
Przechodząc do sedna sprawy chciałbym się dowiedzieć czy można wynająć mieszkanie od spółdzielni. Mieszkanie byłoby wtedy ich własnością, ale my byśmy tam mieszkali i płacili czynsz. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje taka opcja i co trzeba wtedy załatwić, ile wtedy taki czynsz średnio wynosi, czy mogą Cię stamtąd tak bezpodstawnie wyrzucić? Jeśli wynajmujemy takie mieszkanie to czy mamy prawo je potem wykupić i czy po wykupie płaci się ciągle taki sam czynsz?
Proszę o objaśnienie mi tego tematu.

Z góry dziękuje i pozdrawiam!

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 13 lis 2012, 19:09

> Grappa napisał:

1. niektóre spółdzielnie wynajmują lokale pozostające w ich zasobach, trzeba pytać w spółdzielniach w Państwa mieście;
2. prawa wykupu raczej nie będzie, chyba że po cenach rynkowych - pytać należy w konkretnej spółdzielni;
3. najem odbywa się zwykle wg czynszów rynkowych, a podstawą prawną jest zwykle umowa najmu;
4. w Państwa przypadku może warto rozważyć mieszkanie w TBSach?

pozdrawiam
Artur Rosiński
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, 19:11 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 07 lut 2013, 17:29

Nie spotkałem się z wynajmującym, który ot tak sobie wyrzuciłby płacącego terminowo lokatora, który dobrze żyje z sąsiadami i dba o mieszkanie.

ODPOWIEDZ