ZACHOWEK

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
wiedźma
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2015, 19:03

Post autor: wiedźma » 25 sie 2015, 19:15

Dzień dobry, mam pytania dotyczące darowizny i spadku. Otrzymałam od rodziców dom w darowiźnie. W akcie notarialnym niestety zapisano, że ponoszę "koszty ogrzania i oświetlenia" budynku. Nasze ustalenia (niestety ustne) były takie, że na papierze właścicielem jestem ja, natomiast w praktyce nic się nie zmienia. Każdy płaci za swoje rachunki, nie wtrącamy się do siebie.
Jakiś czas temu mojemu ojcu coś się zmieniło. Zaczął napuszczać na mnie rodzeństwo, ponieważ sama oczywiście nie oddam mu domu. Twierdzi, że to jego, wszystko, że ma prawo o tym decydować. Ponieważ nic tym pokrzykiwaniem nie wskórał, posłużył się moim bratem. Teraz przestał opłacać rachunki, ostatnio natrzepał 3 tys. zł, które jednak zapłacił. Znowu nie płaci i cieszy się jak dziecko, że tym razem przyjdzie do mnie komornik.
Znalazłam gdzieś informację, że po pierwsze - płaci ten, kto jest w umowie, energetykę czy gazownictwo nie interesują akty własności. Po drugie - podobno opłaty za media to tzw. używanie rzeczy, coś, co obdarowany służebnością musi opłacać. Czy to prawda?

Poza tym chcę spytać o zachowek. Wiem, że ojciec nastawia braci przeciwko mnie, jeśli nie może oddać im domu, chce wycisnąć ze mnie, co się da. Bracia mieli kiedyś założone książeczki mieszkaniowe. Jako dzieci. Rodzice je opłacali. Jakiś cas temu wycofywali wkład i każdy dostał po ok. 9 tys. zł. Ja takiej książeczki nie miałam. Czy te pieniądze są czymś w rodzaju wcześniejszej darowizny od rodziców czy czegoś, co można kiedyś odliczyć od kwoty liczonej do zachowku?

wiedźma
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2015, 19:03

Post autor: wiedźma » 02 wrz 2015, 23:32

Forum jak widzę tętni życiem, ileż pomocnych porad :lol:

Kunti
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2015, 10:03

Post autor: Kunti » 06 lis 2015, 11:06

Zaciekawiła mnie pani sprawa :) czy pytanie jeszcze aktualne?

wiedźma
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2015, 19:03

Post autor: wiedźma » 06 lis 2015, 12:31

Jak najbardziej

Kunti
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2015, 10:03

Post autor: Kunti » 14 sty 2016, 11:15

Przepraszam, teraz dopiero zobaczyłam Pani odpowiedź.

Mam kilka pytań odnośnie opisywanej sytuacji:
czy w domu mieszka tylko pani, czy tez rodzeństwo (i na jakiej podstawie prawnej) i kto jest stroną umów; na czyją rzecz ustanowiona jest służebność; data darowizny.

I jeszcze jedno rozumiem, że właścicielem nieruchomości w całości był pani tata? NIe było żadnej współwłasności z mamą?

ODPOWIEDZ