Hipoteka przymusowa

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 13 lis 2006, 8:49

Mam wątpliwość, czy hipotece przymusowej przysługje pierwszeństwo przed innym hipotekami?
Hipotece przymusowej wpisanej do księgi wieczystej:
- przysługuje pierwszestwo przed hipotekami umownymi
ujawnionymi w księdze wieczystej;
- przysługuje pierwszeństwo przed wszystkimi innymi hipotekami
ujawnionymi w księdze wieczystej;
- nie przysługuje pierwszeństwo przed innymi hipotekami.
Czy odpowiedż "b" i "c" jest właściwa?
Dziękuję

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lis 2006, 10:38

Hipoteka przymusowa określona przepisami prawa cywilnego (Ustawa o księgach wieczystych i hipotece) może być ustanowiona jeżeli wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, a także w innych przypadkach określonych w ustawie i może być ustanowiona na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece nie ustanawia pierwszeństwa tego rodzaju hipoteki.

Jednakże „hipotekę przymusową” można ustanowić też na podstawie innych ustaw (np. Ordynacja podatkowa – art. 34-38; ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych – art. 26; ustawa o podatku od towarów i usług – art. 94) jako zabezpieczenie należności publicznoprawnych. Hipoteka przymusowa, w rozumieniu tych ustaw, jest skuteczna wobec każdorazowego właściciela przedmiotu hipoteki i przysługuje jej pierwszeństwo zaspokojenia przed hipotekami ustanowionymi dla zabezpieczenia innych należności.

Wyjątki znoszące pierwszeństwo hipoteki przymusowej występują gdy przedmiot hipoteki przymusowej jest obciążony hipoteką ustanowioną dla zabezpieczenia należności z tytułu kredytu bankowego, a także, gdy wierzytelność z takiego kredytu została zbyta na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych. W tym przypadku o pierwszeństwie zaspokojenia decyduje kolejność wniosków o dokonanie wpisów.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie, nie wiadomo, bo są przypadki, gdy hipoteka przymusowa ma pierwszeństwo i są przypadki gdy go nie ma.

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 13 lis 2006, 12:10

Mimo wszystko dziękuję Panie Piotrze. Wobec powyższego jestem skłonny przypuszczać, że takie prawo przysługuje tej hipotece w ogólnym rozrachunku.A więc przyjmuję odp. A i B za prawidłową(chyba wcześniej się przejęzyczyłem jeśli chodzi o odpowiedź).
Pozdrawiam

zyggi
Posty: 16
Rejestracja: 23 sie 2005, 19:41

Post autor: zyggi » 13 lis 2006, 13:02

ja bym na 100% nie był pewien odpowiedzi B,
co oznacza zapis WSZYSTKIMI INNYMI hipotekami.
wg art 36 ordynacji podatkowej, pkt 1 i 2, mówi, że w przypadku zbiegu kilku hipotek, to o pierwszeństwie decyduje kolejność wniosków.

tak że ja bym pozostał tylko przy odpowiedzi A.

BeTe
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2006, 0:23

Post autor: BeTe » 13 lis 2006, 14:16

A co to jest hipoteka umowna? Wg mnie rodzaje hipotek są 3 zwykła, kaucyjna i przymusowa. W tej sytuacji jest to jakiś stary zestaw testowy, a jeśli nie to odpada A.
Pozdrawiam

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 13 lis 2006, 14:24

[quote:f74a450fd4="BeTe;1926"]A co to jest hipoteka umowna? Wg mnie rodzaje hipotek są 3 zwykła, kaucyjna i przymusowa. W tej sytuacji jest to jakiś stary zestaw testowy, a jeśli nie to odpada A.
Pozdrawiam[/quote:f74a450fd4]

Jeszcze jest hipoteka łączna:)

magdab76
Posty: 22
Rejestracja: 28 paź 2006, 15:48

Post autor: magdab76 » 13 lis 2006, 17:33

w którymś z poprzednich testów i odpowiedzią jedyną dobrą na 100% jest odpowiedź stwierdzająca że przysługuje jej pierwszeństwo przed innymi hipotekami. Innymi bowiem znaczy w tym kontekście -pozostałymi , czyli innymi niż przymusowa.

zyggi
Posty: 16
Rejestracja: 23 sie 2005, 19:41

Post autor: zyggi » 13 lis 2006, 17:54

i jak zwykle pozostaje kwestia "co autor miał na myśli".
traktując przepis "literalnie" możemy sie jedynie spotkać ze sformułowaniem "hipoteka łączna umowna" w art 76, pkt 3 u stawy o księgach wieczystych i hipotece.
ale patrząc zdroworozsądkowo - hipoteka umowna powstaje - jak sama nazwa wskazuje - w drodze umowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem hipotecznym.

kolejną rzeczą jest to, że w wielu publikacjach i słownikach stosowanie sformułowania "hipoteka umowna" jest równoznaczne z pojęciem "hipoteka zwykła".

pozdrawiam

ODPOWIEDZ