Pomocy !!! Niechciany spadek !! Co robić ?

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Mariola
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2006, 18:03

Postautor: Mariola » 14 lis 2006, 0:27

Właśnie odziedziczyłam spadek po babci. Babcia zmarła w 1958 roku, matka w 1995 roku. Postępowanie spadkowe po babci i matce właśnie toczy się. Próbowałam spadek odrzucić tłumacząc się nieznajomością prawa (spadek można odrzucić do 6 miesięcy) niestety sąd nie przychylił się do mojej prośby. Co mogę jeszcze zrobić ? Czy warto dowoływać się ? Do masy spadkowej należy stara stuletnia zrujnowana kamienica z lokatorami. Niestety albo aż przypada mi udział ok.1/6. Jak będzie z podatkiem od spadków i dzrowizn w moim przypadku? Boję się odpowiedzialności za tą "ruinę", nakładów na przymusowe remonty i o to o czym jeszcze nie wiem. Wiem że właścicieli będzie dużo (około 20). Czy mogę jeszcze coś zrobić aby się tego pozbyć. Kamienica nie jest zadłużona ale jakoś nikt jej nie chce. POMóżCIE!!!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Postautor: PiotrW » 14 lis 2006, 7:25

Spadkobierca zawsze ma prawo spadek odrzucić. Jest to jego uprawnienie i nie jest ono zależne od wyrażenia na to zgody przez sąd. Proszę przybliżyć sprawę. Jak sąd uzasadnił swoje stanowisko? Czy sąd podał jaki środek odwoławczy służy od jego postanowienia i w jakim czasie? Gdzie Pani dokonała odrzucenia spadku? W jakiej formie? Czy już upłynął sześciomiesięczny okres na odrzucenie spadku? Czy inni spadkobiercy odrzucili spadek?
Proszę opisać całą sprawę to może coś konkretnego będziemy mogli poradzić.

Mariola
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2006, 18:03

Postautor: Mariola » 14 lis 2006, 11:49

Dziękuję Panu za zainteresowanie moim problemem. Właściwie to sprawa mojej mamy. Przechodzę do szczegółów. W księdze wieczystej są wpisani moi pradziadkowie (piszę z mojego punktu widzenia bo tak mi jest łatwiej). Pierwszy zmarł pradziadek 1943 r, następnie prababcie 1958 r. Po ich śmierci było przeprowadzone postępowanie spadkowe ustawowe na sześcioro dzieci po równo, mam prawomocne wyroki i na tym koniec. Prawdopodobnie nie został opłacony podatek od spadku i darowizn dlatego brak wpisu w KW.
Dzisiaj mamy 2006 rok i sprawa nabrała mocy z powództwa SP – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (zły stan techniczny kamienicy).
Moja babcia (jedna z sześciorga rodzeństwa) zmarła w 1995 r. Sprawa spadkowa po babci ma miejsce dopiero teraz. Tydzień temu na rozprawie mama próbowała spadek odrzucić zasłaniając się nieznajomością prawa (pół roku na odrzucenie), podeszłym wiekiem (70 lat) i chorobą. Jednak sąd nie przychylił się do jej prośby. Wczoraj była w sądzie gdzie zostało ogłoszone uzasadnienie mniej więcej takiej treści, „choroba i podeszły wiek nie jest powodem na odrzucanie spadku, od czasu śmierci nie pojęła pani żadnych kroków a przecież wiedziała pani o kamienicy”. Została również pouczona ustnie o możliwości odwołania się do sądu okręgowego w terminie do 14 dni (Art. 129 kpa z tym się zgadzam) i jeszcze do tygodnia może odwołać się chyba w sprawie ogłoszonego uzasadnienia (mama niebardzo mogła powtórzyć).
Moja mama dziedziczy dokładnie 3/16 kamienicy. Czy da się jeszcze tą sprawę uratować? W nowym roku zmieniają się opłaty od spadku i darowizn, być może z tego powodu warto odwoływać się? Co będzie jeżeli mama faktycznie odrzuci spadek, problem spadnie na mnie i moje dzieci!!! Jeżeli moja mama stanie się właścicielem 3/16 kamienicy czy PIMB ma Prawo żądać przeprowadzenia remontów kamienicy?
Wola mojej mamy jest taka, że chce się pozbyć swojego udziału. Jednak to prawdopodobnie nie będzie takie proste, bo jak wiemy to nikt z spadkobierców nie chce tego domu. Jak wyglądałaby tutaj sprawa zrzeczenia się na rzecz gminy lub SP?
Za wszystkie porady bardzo dziękuję.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Postautor: PiotrW » 14 lis 2006, 21:57

Z informacji podanych przez Panią wynika, że sąd uznał iż sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku już minął, ponieważ Pani mama wiedziała o tym, że kamienica będąca poprzednio własnością jej babci i dziadka, przeszła następnie w odpowiedniej części na jej matkę oraz w końcu na nią samą. Artykuł 1015


Wróć do „Prawo spadkowe oraz darowizny nieruchomości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość