Najem lokalu - problemy z tym związane

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 16 maja 2005, 16:52

Wszystkie wzory umów znajdziecie na stronie: wzory umów

Varss
Posty: 24
Rejestracja: 17 cze 2005, 20:13

Post autor: Varss » 23 sie 2005, 23:58

Poszukaj dokładnie na forum, już o tym pisaliśmy.
W skrócie: Możesz na cele mieszkalne, natomiast jeśli będzie tam prowadzona działalność gospodarcza musisz liczyć się z większymi kosztami tytułem eksploatacji części wspolnej.

Ivikk
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2005, 14:03

Post autor: Ivikk » 21 wrz 2005, 14:07

Witam
Mieszkam i jestem zameldowana w lokalu komunalnym, którego najemcą jest moja mama. Czy istnieje możliwość zmiany najemcy tego mieszkania?
Pozdrawiam
Iwona

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 27 wrz 2005, 22:58

Aby to było możliwe trzeba udowodnić, iż nadal mieszkasz z mamą oraz nie posiadasz ani nie najmujesz innego lokalu mieszkalnego...

lesna
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2005, 12:28

Post autor: lesna » 18 paź 2005, 20:21

kupilam mieszkanie od gminy w drodze bezprzetargowej częściowo w kredycie; wynajmuję je i z czynszu placonego przez najemce splacam kredyt.placę zaliczkę na podatek dochodowy(pit5) od najmu.czy mogę uniknąć placenia podatku, uznając splatę rat kredytu jako swój koszt uzyskania przychodu; czy jest jakaś wykladnia w ordynacji podatkowej; nie jest to mieszkanie nowowybudowane

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 20 paź 2005, 19:27

[quote:f20a113a4e="lesna"]czy mogę uniknąć placenia podatku, uznając splatę rat kredytu jako swój koszt uzyskania przychodu; czy jest jakaś wykladnia w ordynacji podatkowej;[/quote:f20a113a4e]
Myślę, że w tym przypadku warto raczej zwrócić się do obsługującego Ciebie urzędu skarbowego o wykładnię. Pośrednicy nieruchomości tu nie pomogą ;-)

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 22 paź 2005, 23:20

[quote:6630c298a9="szubara"]Witam

Od jakiegoś czasu jestem właścicielem mieszkania w kamienicy. Forma własności to udziały. Chciałem to mieszkanie wynająć jednak mam wątpliwości.

Czy prawnie ktoś z innych udziałowców może domagać się podziału ewentualnych zysków z wynajmu mojego mieszkania.
Moje mieszkanie metrażowo nie przekracza metrażu jaki wynika z udziałów.[/quote:6630c298a9]

Z tego co napisałeś wynika, że nie jesteś włascicielem wyodrębnionego lokalu , ale współwłaścicielem kamienicy.Jest to sytuacja ograniczajaca mozliwości twoich działań.
Ten rodzaj własności powoduje, że twój udział nie dotyczy konkretnego mieszkania lecz całej kamienicy, w tym równiez innych mieszkań , ale tez takie same prawo mają inni współwłaściciele kamienicy w stosunku do tej części kamienicy jaką jest twoje mieszkanie. Oczywiście mogliście zawrzeć umowę dotycząca sposobu korzystania z rzeczy wspólnej jaką jest kamienica, ale nie zmienia to istoty rzeczy co do własności.
W tej sytuacji wynajęcie mieszkania , które należy do wszystkich współwłaścicieli , stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd rzeczą wspólną i wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli. W przypadku współwłasności rzeczy poszczególni współwłaściciele ponoszą koszty związane z jej utrzymaniem w częściach odpowiadających ich udziałom oraz w takim samym stopniu mają udział w dochodach jakie przynosi rzecz wspólna.

SARANA
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2005, 13:30

Post autor: SARANA » 09 lis 2005, 13:32

Czy można wynająć komuś mieszkanie lokatorskie???

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 09 lis 2005, 18:57

Nie.

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 09 lis 2005, 20:00

Oczywiście, że można wynająć mieszkanie spółdzielcze lokatorskie i nie trzeba pytać się o zgodę spółdzielni.
Mieszkanie może być wynajmowane tylko na cele mieszkalne...

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 09 lis 2005, 20:15

[quote:34fd881722="Woqlski"]Oczywiście, że można wynająć mieszkanie spółdzielcze lokatorskie i nie trzeba pytać się o zgodę spółdzielni.
Mieszkanie może być wynajmowane tylko na cele mieszkalne...[/quote:34fd881722]
Będąc najemcą mieszkania lokatorskiego spółdzielni możesz podnajmować???
Podaj podstawę prawną proszę.

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 09 lis 2005, 20:20

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. (tekst jednolity)
Art. 9 pkt.7. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.
Całą ustawę znajdziesz tutaj: Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych - choć niestety nieuaktualniona ale ten punkt na pewno jest ważny...

SARANA
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2005, 13:30

Post autor: SARANA » 10 lis 2005, 6:40

Czyli wynika z tego, że mogę spać spokojnie wynajmując mieszkanie lokatorskie i spółdzielnia nie ma prawa, żeby mnie "ukarać" (chyba, że się mylę).
Fakt wynajmu powinien być też chyba zgłoszony w urzędzie skarbowym???

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 10 lis 2005, 7:38

Uzyskane środki z najmu będą Pani dochodem, który należy wykazać i odpowiednio opodatkować.
Proponuję zarejestrować działalność gospodarczą (lub rozszerzyć dotychczasową) i wybrać PKD dotyczące wynajmu nieruchomości własnych.
Spółdzielnia oczywiście musi stosować się do postanowień ustawy i jeśli tylko wszystko jest zgodne z prawem nie ma Pani się co obawiać.
Dla pewności proszę wybrać się do Urzędu Skarbowego i wypytać o szczegóły - będzie nam miło jak przedstawi je Pani na forum...

falco
Posty: 16
Rejestracja: 18 lis 2005, 9:45

Post autor: falco » 18 lis 2005, 23:24

Witam wszystkich.
Właśnie przygotowywuje sie do egzaminu.Czy ktoś mógłby omówic po krótce temat warunków rozwiązujacych i zawieszjacych umowe najmu?

ODPOWIEDZ