przedmiot i rodzaj transakcji

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 13 lut 2007, 10:30

mam pytanie dotyczace przedmiotu i rodzaju transakcji, po pierwsze:przy rodzaju transakcji w wiekszosci piszecie ze jest to sprzedaz ja tez tak napisalam ale w ustawie o gosp. nier. nie ma czegos takiego jak sprzedaz natomiast jest " zbycia praw do nieruchomości" - czy wlasnie tak trzeba pisac? druga rzecz jesli biuro nieruchomosci sprzedaje mieszkanie od dewelopera to w przedmiocie transakcji ma byc: mieszkanie na rynku pierwotnym? czy to wystarcz? czy powinno byc jakos okreslone np. w trakcie budowy itp...Bardzo prosze o odpowiedz.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lut 2007, 10:35

Zbycie praw do nieruchomości jest pojęciem szerszym od sprzedaży. Sprzedaż określona w kodeksie cywilnym w artykułach 535 – 602 jest jednym z rodzajów zbycia praw do nieruchomości. Nieruchomość można też zbyć np. w drodze darowizny czy zamiany.

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 13 lut 2007, 10:57

dziekuje za odpowiedz na pierwsze pytanie, czyli moge wpisac sprzedaz, a czy moglby Pan odpowiedziec rowniez na drugie pytanko??

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lut 2007, 11:02

Nie jestem pośrednikiem i nie pracuję w biurze nieruchomości dlatego odpowiedź na drugie pytanie zostawiam osobom związanym z zawodem pośrednika :-)

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 16 lut 2007, 20:46

Jesli jest transakcja sprzedaży to jej przedmiotem jest "prawo(prawa)... do..."
np.
prawo własności do samodzielnego lokalu mieszkalnego jakiegoś tam...
prawo własności do nieruchomości gruntowej zabudowanej.....
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jakiegoś tam....

a co napisać w tym konkretnym przypadku ?
zależy co sprzedaje developer
jesli transakcja dotyczy istniejacego lokalu to jako przedmiot transakcji proponuję wpisać "prawo własności do lokalu mieszkalnego ....wraz z przynależnym udziałem w ...........

jeśli natomiast developer sprzedaje wizje i marzenia, czyli coś co dopiero ma powstać, to nie mamy do czynienia ze sprzedażą a jedynie z zawarciem umowy zobowiązującej .

pozdrawiam

ODPOWIEDZ