Sprzedaż udziału w mieszkaniu

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 28 lut 2007, 18:45

Mam pytanie do pośredników czy często przeprowadzają transakcje kupna-sprzedaży udziału w mieszkaniu. Mam tu na myśli taką sytucję, że sprzedający ma ponad połowę mieszkania a nie ma czasu/ochoty na przeprowadzanie zniesienia współwłasności lub działu spadku z pozostałymi współwłaścicielami. Sprzedaje więc swój udział osobie trzeciej która ureguluje te sprawy na własną rękę.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 12:01

Sam jestem ciekaw czy kiedykolwiek ktoś chciał sprzedać przez pośrednika udział w spadku, bo przecież oprócz nieruchomości w skład spadku wchodzą zazwyczaj też jakieś ruchomości a nawet długi. Poza tym spadkobierca może rozporządzić swoim udziałem za zgodą pozostałych spadkobierców jak mówi art. 1036 kc.

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 01 mar 2007, 12:29

Ja mam trochę inne informacje co do możliwości rozporządzania udziałem. Nie wiem na razie skąd to dokładnie jest ale zacytuję:
"Współwłasność w częściach ułamkowych jak sama nazwa wskazuje przyznaje każdemu ze współwłaścicieli udział we wspólnym prawie, który jest określony kwotowo ułamkiem. Charakteryzuje się ona m. in. tym, że:
1. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
2. Udział we współwłasności ułamkowej może być przedmiotem nie tylko obrotu, ale również przedmiotem egzekucji, może być na nim też ustanowiona hipoteka."

Więc, jak to jest?
Zakładam, że co do pozostałych składników masy spadkowej spadkobiercy się dogadali w formie umowengo działu spadku i pozostał im tylko udział w nieruchomości.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 12:48

Generalnie tak właśnie jest ze współwłasnością w „czystej” że tak powiem postaci. Jednakże szczególnym rodzajem współwłasności jest współwłasność masy spadkowej, w której każdy ze spadkobierców ma jakiś ułamkowy udział. Jednakowoż, jest to wyjątkowy rodzaj współwłasności, najbardziej nietrwały i tymczasowy (a przynajmniej powinien taki być). W skład masy spadkowej może wchodzić przecież wiele nieruchomości, ruchomości i długów, z których spadkobiercy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy. Dlatego właśnie spadkobiercy powinni dokonać działu spadku określając, jakie części spadku komu przypadają. Jeżeli nie dojdą do porozumienia dokona tego sąd z uwzględnieniem oczywiście ich udziału w spadku. Tytuł VII czwartej księgi kodeksu cywilnego - spadki (art. 1035 – 1046) – określa, że oprócz przepisów o współwłasności stosuje się też przepisy z tego tytułu, a w nim właśnie zostało zastrzeżone, że Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 01 mar 2007, 18:47

No to sprawa jest złożona. Jak to jest w takim razie jeśli spadkobiercy porozumieli się tylko co do części masy spadkowej. Czy sądowy dział spadku dotyczy wówczas tej pozostałości czy całości masy spadkowej?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 mar 2007, 11:53

Art. 1038. Kodeksu cywilnego:

ryszard
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:52

Post autor: ryszard » 02 mar 2007, 14:46

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. W końcu trochę jasności...

ODPOWIEDZ