Praktyki zawodowe - jaka forma lepsza

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Izabela_
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2005, 20:11

Post autor: Izabela_ » 24 paź 2005, 10:57

Witam wszyskich, jestem nowa na forum i nowa w wiadomej tematyce, dlatego chciałam prosic o radę wszystkich bardziej doświadczonych.Mam pytanie w kwestii obowiazkowych praktyk zawodowych, które muszę odbyć przed przystapieniem do egzaminu.
Juz za 3 tygodnie kończę kurs i od grudnia mogłabym rozpoczać praktyki, w stowarzyszeniu w którym odbywam kurs proponują praktyki w postaci warszatów weekendowych, nie wiem czy ktos z Was z czegos takiegos korzystał, jakies wrazenia?
Rzecz w tym, ze dostałam propozycję podjecia pracy w biurze nieruchomości, własciciel zapronował mi zatrudnienie własnie od grudnia i UWAGA, abym w ramach pracy odbyła u niego praktykę.
Ponieważ każdy rodzaj praktyk jest płatny (podobno ok 2500,00 ZL) właściciel biura twierdzi, ze pracując u niego zapłaciłabym za praktykę i jeszcze wyszła finansowo na plus. To oczywiscie byloby dla mnie bardzo korzystne, takze ze wzgledu na mozliwość zdobycia doswiadczenia w branży.
Nie wiem jednak jak wygladało by moje zatrudnienie?
czy ktos z Was zatrudnia praktykantów, bądź sam jest tak zatrudniony?
Czy byłaby to normalna umowa o prace czy jakas umowa cywilnoprawna? I co z Zusem i US w tym drugim przypadku?
Poza tym, słyszałam ze nie kazde biuro może prowadzić praktykę, trzeba mieć jakies specjalne uprawnienia, czy to prawda?
bardzo chciałabym pracowac juz bezposrednio w nieruchomosciach, co radzicie??

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 27 paź 2005, 22:33

Witam !
Wybór formy praktyki zależy od tego co jest dla Ciebie ważne.
W każdej z tych form powinien być zrealizowany identyczny, określony przez Rozporzadzenie, program praktyki zawodowej.
Każda z tych form ma swoje specyficzne zalety i wady.Niektóre zalety już wymieniłaś.
Inne to takie, że np.praktyka indywidualna w biurze nieruchomości pozwoli Ci lepiej poznać rzeczywisty warsztat pracy posrednika i zdobędziesz doświadczenie w pracy z prawdziwymi klientami . Jest to możliwe wtedy gdy trafisz do dobrze funkcjonującego biura , a pośrednik u którego będziesz praktykować jest prawdziwym fachowcem w swym zawodzie. Zycie udowadnia, że z tym jednak może być różnie. Ale w lokalnym stowarzyszeniu możesz wypytać czy to dobre biuro i jaką ma markę na rynku.
Z kolei na warsztatach grupowych zajęcia siłą rzeczy będą miały więcej elementów teorii niż praktyki.
Skoro sa to zajęcia weekendowe to nie licz na kontakt z prawdziwym klientem, na badanie ksiąg w sądzie wieczystoksięgowym, na pozyskiwanie danych z ewidencji gruntów czy badanie planu miejscowego. Tego w czasie weekendu nie da się dokonać. A w tych miejscach pośrednik musi bywać , tam pozyskuje niezbędne dane dotyczące nieruchomości . Ale ta forma ma też swoje zalety. Na zajęciach możesz spotkać ciekawych ludzi prowadzacych zajęcia , niekiedy świetnych fachowców. Z pewnością uzyskasz też cenne informacje o tym jak napisać dobrze symulacje transakcji, na co zwrócić uwagę przygotowując się do egzaminu itp. informacje. No i będziesz miała kontakt z innymi uczestnikami praktyki co da Ci możliwość wymiany poglądów , ułatwi dostęp do róznych opracowań i materiałów szkoleniowych, da Ci możliwość wspólnego rozwiązywania problemów.Możliwość współpracy w tym gronie jest cenną zaletą warsztatów.
Tak więc sama musisz podjąć decyzję, oby była korzystna , a praktyka pozwoliła Ci zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminu.
Powodzenia.
galined

Izabela_
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2005, 20:11

Post autor: Izabela_ » 03 lis 2005, 16:53

Dzięki za odpowiedź :)
Juz podjęłam decyzję.Nie wiem tylko jak to ma wygladac od strony , ze sie tak wyrażę prawno-technicznej.
Co to za umowa o praktyki? Ona nie jest zatrudniajaca, co ozbacza ze faktycznie mam pozostawać bezrobotna i bez ubezpieczenia przez 6 miesiecy? czy szukac fikcyjnego zatrudnienia? nie wiem jak to ugryźć.

baldessarini
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2005, 10:44

Post autor: baldessarini » 24 lis 2005, 10:56

Witam, tak jak w temacie. Ukończylem praktyke w 2003r jednak prowadzila ją osoba ktora nie posiadała 3 lata licencji. Czy jest ona ważna, od kiedy wszedl wymóg posiadania licencji przez 3 lata by móc prowadzić prkatyke zawodową? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

falco
Posty: 16
Rejestracja: 18 lis 2005, 9:45

Post autor: falco » 24 lis 2005, 23:33

Witam.
Po informacje odsyłam źródła.Przesyłm Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.
http://www.mtib.gov.pl/prezentacje/jedn ... cencje.pdf
W razie wątpliwości podaję numer telefonu do Ministerstwa Transportu i Budownictwa 226618015.Są tam bardzo miłe panie które na pewno pomogą.
Pozdrawiam

baldessarini
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2005, 10:44

Post autor: baldessarini » 25 lis 2005, 17:17

Dziękuje bardzo i pozdrawiam :o)

Kasia
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2005, 11:57

Post autor: Kasia » 13 gru 2005, 12:02

Gdzie odbywaliście praktyki na pośredników nieruchomości ( Warszawa)? I czy są one płatne? A jeżeli tak, ile kosztują? I jak to wszystko wygląda? Dzięki. Pozdrawiam

Magda
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2005, 11:07

Post autor: Magda » 14 gru 2005, 11:13

Ja odbywałam praktyki we Wspon-ie. Praktyki trwają pół roku i oczywiście są odpłatne. Kosztują coś koło 3500 zł. Praktyki prowadzone sa przez kilka osób, bardzo ciekawe, dobrze prowadzone. Podczas nich jeździliśmy i oglądaliśmy różne nieruchomości.

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 03 lip 2006, 15:12

Witam!
Ja kurs robiłam w Warszawie, ale praktyki odbywam u mojej pracodawczyni w Rzeszowie. Sama mi zaproponowała za free, a w dodatku dostaję wypłatę bez potrąceń.
Ważne jest żeby sprawdzić czy Twój Pośrednik, który chce dawać Ci praktyki jest wpisany na listę mogących je dawać. I sprawdzić opinie o nim. Zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami. Jak trafisz na kogoś komu na Twojej wiedzy nie bardzo zależy, tylko chce żebyś u niego ostro pracowała, to lepiej zapłacić i odbywać praktyki w jakiejś firmie..
Niby w ramach pracy, ale praktyki odbywam bardzo ciekawie. Jutro np jesteśmy umówione do wglądu Ksiąg Wieczystych. Szefowa mnie ciśnie no i sama z tego się ciesze.

Pozdrofka

ODPOWIEDZ