Rozwód - Spadek - Prawo

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 19 mar 2007, 7:04

Wczoraj był u mnie znajomy, i przedstawił mi swoje obawy. Jest od roku rozwiedziony, płaci na dwójkę dzieci 500 zł, wszystko w terminie, chodź nie jest to dużo, na więcej na razie go nie stać. Nakłada się na to postępowanie spadkowe a właściwie strach przed nim. Cztery lata temu zmarł mu Ojciec, jest do zrobienia postępowanie, majątek obejmuje kamienice w centrum, która przynosi kilka tysięcy miesięcznie, kasa nie trafia do niego tylko do jego mamy a do tego dochodzi jeszcze jakaś działka czy działki. Boji się, że pomimo tego, że miał z byłą małżonką rozdzielność majątkową i są po rozwodzie już rok, to ona chcąc być mściwą może próbować coś zrobić. Powiedziałem mu, że nie ma się, czego obawiać, jest, bowiem wyrok, ma zasądzone takie a nie inne alimenty i musi je płacić. Jedyne, co ona może zrobić to wnieść o ich podwyższenie a i to nie jest takie oczywiste.
Piszę, bo zastanawiam się czy dobrze mu powiedziałem, a może ona jednak coś więcej może, mamy ciekawe prawo, prawda? Może, macie jakieś sugestie dla niego… obawiam się, że po podziale jako współwłaściciel będzie obciążony większymi dochodami, ale tak naprawdę kasa trafia do jego mamy. Liczy się to, co w papierach, jeśli wyjdzie mu ładny dochód to ona może go męczyć pomimo tego, że on faktycznie kasy nie ma, a może ona może też domagać się pieniędzy od jego mamy – hmm ciekaw jestem, co o tym myślicie.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 mar 2007, 8:33

Art. 138. Kodeksu rodzinnego mówi: „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.” Na podstawie tego artykułu można wnosić o zwiększenie alimentów zarówno ze względu na wzrost potrzeb osób uprawnionych jak i zmianę możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Jeżeli Pański znajomy odziedziczył kamienicę, która przynosi dochody to jak najbardziej możliwe jest, że na wniosek byłej żony sąd orzeknie zwiększenie jego obciążenia alimentacyjnego.

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 20 mar 2007, 6:17

Jak by na to nie spojrzeć, może mieć kłopoty, jeśli ona będzie chciała mu zaszkodzić.
To są moralnie trudne sprawy, a prawo prawem.
---------------
nowiciusz

ODPOWIEDZ