Kto odpowiada za część wspólną nieruchomości?

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
sophii
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2007, 13:30

Post autor: sophii » 22 mar 2007, 11:56

Witam!
Jężeli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczna,
sprawa wygląda następująco:
wynajmuję lokal handlowy w kamienicy przy jednej z głównych ulic, kamienica jest własnością kilku współwłaścicieli, jest osoba, która zarządza nieruchomością.
W części nieruchomości wspólnej a mianowicie na klatce schodowej jest umieszczony licznik przedpłatowy na energię elektryczną (dotyczy on tylko naszego sklepu). Już po raz kolejny ktoś zepsuł ten licznik, za każdym razem naprawialiśmy szkodę we własnym zakresie, tym razem naraził nas na koszty ok 1000zł, ponieważ aby naprawić licznik trzeba wezwać fachowców itd.

Moje pytanie: czy skoro płacimy czynsz i wszelkie inne opłaty związane z nieruchomością, to czy naprawy tego licznika nie powinni pokryć właściciele kamienicy? Co mogę w tym przypadku zrobić? Byłam u zarządcy i otrzymałam informację, że naprawa dotyczy tylko nas...

Proszę o pomoc.... pozdrawaim sophii

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 22 mar 2007, 22:11

Jeśli ktoś z jakiegoś niewiadomego powodu psuje regularnie licznik (być może to zwykłe chuligaństwo) to pojawia się przede wszystkim pytanie czy to Pani jest stroną umowy z zakładem energetycznym czy też właściciele nieruchomości. Zgodnie z Rozporządzeniem
Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci - odbiorca energii elektrycznej zabezpiecza przed uszkodzeniem układ pomiarowo-rozliczeniowy (liczniki) i zabezpieczenia główne na warunkach ustalonych w umowie, jeżeli znajdują się na terenie lub w obiekcie odbiorcy. Jeżeli to właściciele nieruchomości zawarli taką umowę z energetyką, to oni odpowiadają za stan liczników i za ich chronienie przed dewastacją w nieruchomości. Pytanie tylko czy w treści umowy między panią a właścicielami nieruchomości są jakieś zapisy o pieczy nad licznikiem i sposobie rozliczania się za energię elektryczną? Być może sam zakład energetyczny pomoże Pani w wyjaśnieniu sprawy.

ODPOWIEDZ