umowa darowizny mieszkania

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
Dejwor
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2007, 13:22

Post autor: Dejwor » 10 sie 2007, 14:41

Siostra posiada mieszkanie spółdzielcze, bez wydzielonego prawa odrębnej własności. Mieszkanie chce mi przekazać w umowie darowizny. Wiem, ze po okresie 12 miesiecy od umowy darowizny moglabym sprzedac to mieszkanie bez placenia podatku (jestem zameldowana w mieszkaniu na pobyt stały). Przy przekształceniu mieszkania na odrębną własność na siostrę i późniejszym przekazaniu mi tego mieszkania wydłuża sie okres mozliwosci sprzedazy tego mieszkania przeze mnie bez podatku ze wzgledu na okres oczekiwania na Ksiege Wieczysta (do 6 miesiecy). Po tym okresie siostra moglaby mi dopiero przekazac mieskzanie w umowie darowizny. Podobno jest mozliwosc wczesniejszego przekazania w umowie darowizny mieszkania spółdzielczego (bez wyodrebnionego prawa wlasnosci lokalu) również aktem notarialnym z siostry na mnie i juz wyodrebnienia wlasnosci mieszkania na moja osobe. Czy obie umowy darowizny są traktowane w ten sam sposob, tzn, czy po upływie 12 miesiecy od ich podpisania bede mogla sprzedac mieszkanie nie ponoszac zadnych podatkow? Czy po przekazaniu mieszkania w formie aktu notarialnego przez umowe darowizny jestem zobowiązana do poinformowania o w/w Urząd Skarbowy?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 sie 2007, 15:02

Tak, można darować spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu tak samo jak nieruchomość lokalową. Przychody uzyskane zarówno z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość jak i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego objęte są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli podatnik był zameldowany w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia i w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podpisując umowę darowizny nie trzeba zawiadamiać o tym urzędu skarbowego, podatnik jest zwolniony z tego obowiązku przepisem artykułu 4a, ust 4 pkt 2) ustawy o podatku od spadków i darowizn. Urząd zostanie zawiadomiony przez notariusza.

Dejwor
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2007, 13:22

Post autor: Dejwor » 16 sie 2007, 12:33

Dowiedziałam się, ze siostra posiada "ekspektatywę odrębnej własności lokalu". Czy ta forma własności zmienia coś w sprawie przekazania mieszkania z siostry na mnie w formie umowy darowizny i pozniejszej sprzedazy mieszkania przeze mnie?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 sie 2007, 18:08

Ekspektatywa odrębnej własności lokalu nie jest formą własności tylko roszczeniem o ustanowienie odrębnej własności lokalu powstającym z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu. Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna, wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji, jednakże dopóki nie zostanie zawarta umowa ustanawiająca odrębną własność lokalu, nie można go zbyć. Nabywcy ekspektatywy będzie przysługiwać roszczenie o ustanowienie własności lokalu.

ODPOWIEDZ