Umowa posrednictwa.

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
tipy_typ
Posty: 31
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:55

Post autor: tipy_typ » 21 sie 2007, 18:51

Drodzy porsrednicy...mam takie pytanie dotyczace zawierania umowy posrednictwa . A wiec, czy zdarza wam sie zaiwerac umowy po przez email? Zdarzylo mi sie ze LICENCIONOWANY posrednik w obrotu nieruchomosciamy wyslal mi po przez email umowe i powiedzial ze by podpisac,skanowac i odeslac mu spowrotem. Czy ktory z was praktykuje ten sposob zawierania umow z kupujacym? Rozmawialam na ten temat z osoba ktora oprocz ze prowadzy wlasne biuro PON, wyklada na praktykach to rowniez jest w KOZ-no to powiem ze ta Pani po prostu zaniemowyla.
Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 sie 2007, 20:39

Art. 180 ust 3. ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi między innymi, że umowa pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli strony umowy uzgadniają jej treść na odległość przy zastosowaniu komunikacji elektronicznej, to samo to nie jest zabronione. Jednakże wydrukowanie umowy, podpisanie jej, zeskanowanie i elektroniczne przesłanie drugiej stronie (pośrednikowi lub jego klientowi) nie spełnia warunku pisemności. Jeśli pośrednik dostanie tylko skan umowy i taki skan podpisze to umowa jest nieważna. Oryginalny podpis muszą złożyć obie strony umowy na dokumencie umowy pośrednictwa, jeśli jeden z podpisów jest skopiowany, umowa nie ma mocy prawnej.

Jolkade
Posty: 11
Rejestracja: 11 kwie 2007, 9:47

Post autor: Jolkade » 22 sie 2007, 0:33

A czy w tym wypadku można zastosować Art 78. par.1 KC? Który mówi:
1. Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.
2.Oświadczenia woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certifikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złozonym w formie pisemnej.
Znalazłam tylko tyle i przyznam, że nie jestem pewna jak to się ma do pytania zadanego przez tipy_typ. Niestety nic o przesyłaniu droga elektroniczna w sposób opisany w pytaniu, wiec par. 2 odpada na pewno. Może kiedyś... :)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 22 sie 2007, 8:02

Można wykorzystać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, ale to wciąż rzadkość i nie słyszałem aby jakikolwiek pośrednik korzystał tego dobrodziejstwa. Jeśli chodzi o „zwykła” formę pisemną o której mowa w art. 78 ust 1 Kodeksu cywilnego to tak jak on mówi: „wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron”, pod warunkiem, jak mówi się wcześniej, że podpis jest własnoręczny tj. nie wydruk podpisu z dokumentu zeskanownego i przesłanego pocztą elektroniczną, ale oryginalny, złożony na dokumencie. Od tego zależy wypełnienie rygoru art. 180 ust 3 ugn.

ODPOWIEDZ