poprawka pytanie egzaminacyjne - cudzoziemcy

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
bobi
Posty: 12
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:10

Post autor: bobi » 20 wrz 2007, 13:29

uzyskania zezwolenia nie wymaga:
- nabycie przez spółkę akcyjną z siedziba w Szwecji 0,005 ha gruntów rolnych
- nabycie przez spółkę akcyjną z siedziba w Szwecji kamienicy w centrum Warszawy
- nabycie przez dwoch obywateli Szawjcarii 2 ha nieruchomosci połozonych w Gdańsku o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową
według mnie b,c ale nie jestem pewien

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 20 wrz 2007, 17:27

też myśle, że b i c

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 wrz 2007, 22:12

Rzeczywiście b i c wydają się prawidłowe aczkolwiek przychodzi tu zwrócić uwagę na pewną niepoprawność językową ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Art 1 ust 2 ustawy mówi, że: Cudzoziemcem w rozumieniu ustawy jest:
1) osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
2) osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
3) nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w pkt 1 lub 2, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych;
4) osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w pkt 1, 2 i 3.

W art. 8 ust 2 mówi zaś, że:
2. Nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z wyjątkiem nabycia:
1) nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej;
2) drugiego domu, przez okres 5 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Wprowadzone jest tu pojęcie obywatela i przedsiębiorcy nie wyjaśnione wcześniej w ustawie. O ile „obywatel” to osoba fizyczna, o tyle skąd mamy mieć pewność, że „przedsiębiorcą” są podmioty wymienione w art. 1 ust 2 pkt 2)-4)? Nie jest to wyraźnie powiedziane aczkolwiek zapewne tak to trzeba rozumieć. Nasuwa się wobec tego pytanie czy w art. 8 ust 2 ustawodawca nie mógł po prostu napisać „nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, z państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z wyjątkiem nabycia...” A może jednak rozróżnienie na obywateli i przedsiębiorców ma większy sens i wcale nie pokrywa się z pojęciem cudzoziemca z art. 1 ust 2 ustawy? Może więc są cudzoziemcy z EOG, którzy muszą uzyskać zezwolenie nie tylko dla przypadków określonych w art. 8 ust 2? To takie luźne rozważania, które teoretycznie ktoś mógłby podnosić w razie kwestionowania wyników egzaminu dlatego, że autorzy pytań egzaminacyjnych lubują się w „cudzoziemcach” czasem chyba bez bliższego zastanowienia się nad ich głębszym sensem.

bobi
Posty: 12
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:10

Post autor: bobi » 21 wrz 2007, 10:10

ok dzięki za pomoc, ale dalej dokładenie nie wiem dlaczego tak jest, ta ustawa jest okropna

bobi
Posty: 12
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:10

Post autor: bobi » 21 wrz 2007, 10:25

a znalazłem jeszcze takie informacjie: "Zgodnie z prawem cudzoziemiec może kupić w Polsce na potrzeby mieszkaniowe 1 ha na wsi, a za zgodą Rady Ministrów 3 ha"
i coś takiego: "jeżeli osoba prawna lub spółka handlowa nie posiadająca osobowości prawnej, mająca siedzibę na terytorium RP, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez cudzoziemca nabyła na cele statutowe nieruchomości niezabudowane, których łączna powierzchnia w całym kraju nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast i 1 ha na obszarze wsi."
skąd wzieły sie przepisy czy ktoś wie?

ja to znalazłem na stronie:
anr.gov.pl/pl/article/3793?Print=true

bobi
Posty: 12
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:10

Post autor: bobi » 26 wrz 2007, 13:54

ale Szwajcaria nie jest w UE, więc chyba odpowiedz c odpada

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 wrz 2007, 14:13

Słuszna uwaga. Szwajcaria nie jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (o którym mowa w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców) W skład EOG wchodzą kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) W skład EFTA wchodzą Norwegia, Liechtenstein, Islandia i Szwajcaria, ale Szwajcaria nie weszła jednak w skład EOG.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 26 wrz 2007, 15:48

jestem pod wrażeniem tej wnikliwej uwagi :)

ODPOWIEDZ